Dario Hrebak, gradonačelnik Grada Bjelovara i predsjednik HSLS-a gostovao je u N1 Studiju i komentirao kako se Hrvatska nosi s pojavom koronavirusa, kako ocjenjuje rad Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa te kako gleda na pitanje rada nedjeljom.
Što se situacije s koronavirusom u Hrvatskoj tiče, Hrebak je zadovoljan na koji se način situacija drži pod kontrolom.
“Zadovoljan sam kako to rješava vlast, no volio bi malo više struke, a manje vlasti. Panika se digla, a ja volim poslušati struku. U mom je gradu situacija za sada stabilna, struka mi ulijeva povjerenje, pogotovo dr. Alenka Markotić, ravnateljica je Klinike za infektivne bolesti Fran Mihaljević. Sviđa mi se i način na koji komunicira novi ministar zdravstva Vili Beroš. Jasno je da je sve u normalnim okvirima. Imamo jako dobre epidemiologe i trebamo biti oprezni, no ne paničariti”, rekao je Hrebak.
U Saboru je danas prošao Zakon o popisu stanovništva, vladajuća većina osigurala je kvorum. Traže li manjine previše?
“Čini mi se da su izbori jako blizu, pojedini akteri na političkoj sceni traže više pažnje. Pravo je manjina da traže, u jednom dijelu imaju pravo vezano za dvojezičnost, no ljudima koji popisuju ne bi trebali brojati krvna zrnca već gledati rade li dobro svoj posao. Ja sam gradonačelnik grada u kojem živi 21 od 22 nacionalne manjine. Jeste li ikada čuli da je u Bjelovaru bila neka afera vezana za manjinu?”.
#related-news_0
Što se rada nedjeljom tiče, Hrebak ne misli da potpuna zabrana nije dobro rješenje.
“Svaki poduzetnik koji procjeni da zbog svog svjetonazora može i bez toga, super, ali odakle pravo nekom birokratu da kaže kako rada nedjeljom nema za sve. Svatko tko želi, neka radi nedjeljom, no radnik za to mora biti adekvatno plaćen. Radije bi prihvatio da nema zabrane rada nedjeljom, no da država pojača inspekcijski nadzor. Za to sam da napravimo kompromisno rješenje. Kao mlad sam radio u sustavu gdje se radilo nedjeljom i to mi je bilo u interesu jer sam želio zaraditi više, no znam da ima ljudi kojima to nije adekvatno plaćeno i to nije dobro”.
Što se obećanja kojih su u izbornoj godini pune sve političke opcije tiče, Hrebak smatra da neka od njih zvuče odlično, no da treba biti realan.
“Država prvo sebi treba otkinuti od usta, moramo rezati državne rashode i dio viška u prihodima staviti u pogon da se rastereti rad. Prvo bi smanjivao porez na dohodak, a u konačnici i PDV, ali mi u ovom razdoblju pogodnom za nas, moramo obuzdavati rashode i smanjivati prireze. Može se, samo je pitanje političke volje”, rekao je Hrebak.
#related-news_0
Ulogu Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa Hrebak ocjenjuje pozitivnom, navodeći vlastiti primjer. Zamjerke su mu, kako kaže, što se nekada i pretjeruje.
“U Bjelovaru je jedan poduzetnik otkazao prehranu studentima i oni su ostali bez svakodnevnih obroka. Moj stric i punica imaju restorane u centru grada. Punica je razmišljala javiti se, no ja sam rekao da to ne dolazi u obzir jer bi mi oporba rekla da sam joj naštimao posao. Dobro je da imamo Povjerenstvo, no ne treba pretjerivati. U mom slučaju se dogodilo da je na javnom natječaju dobila druga tvrtka, no studenti nisu zadovoljni jer su dobili lokaciju na koju moraju hodati 20-ak minuta i pitaju zašto se punica nije javila jer ima restoran u centru. Povjerenstvo se nekada koristi da bi se odigrala neka druga utakmica.
Ne smatram da je premijer Andrej Plenković, koji je to tijelo tužio, time izvršio napad na tu instituciju. Njegovo je pravo kao građanina da ih tuži, a Povjerenstvo ima zadaću da se brani. Smatram i da je bivša predsjednica Povjerenstva Dalija Orešković radila dobar posao, a sada to radi i Nataša Novaković i to je dobar znak. Povjerenstvo je dokazalo da ne njega nema mogućnosti političkog utjecaja”.
Što se HSLS-a tiče, Hrebak kaže da mu je cilj sve ono što je radio u Bjelovaru pretočiti na državnu razinu, te promovirati liberalne poruke zdravorazumske politike.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.