Ministar Vili Beroš na službenoj Facebook stranici Vlade o koronavirusu - Koronavirus.hr u live chatu odgovarao je na pitanja građana.
Centar za prijem kod Arene
Ministar Beroš kazao je kako će u Areni Zagreb biti centar za prijem građana drugog stupnja.
Zaprimljeno je puno pitanja o zaštitnim maskama, gdje će se moći kupiti, budući da u puno ljekarna nema maski za lice.
Ministar Beroš kazao je kako je prvenstveno važno da zdravstveni radnici, policajci, sanitarni inspektori i slična zanimanja imaju dovoljno zdravstvene zaštite. Jedan šeik je donio veliku količinu zaštitnih maski, kazao je ministar te dodao kako se radi na nabavljanju većih količina maski.
Što je s otkazanim terminima pregleda, bilo je jedno od pitanja.
Bitno je da svi koji trebaju hitnu pomoć to i dobiju. Kasnije ćemo razgovarati i onima koji su zakinuti. Oni sa stanjima koji zahtijevaju adekvatan tretman će dobiti zdravstvenu zaštitu, kazao je ministar Beroš.
Rizik osoba s automunim bolestima
Osobe s autoimunim bolestima spadaju u rizične skupine kao i osobe starije životen dobi te kronični bolesnici te ministar apelira da se oni pridržavaju mjera.
Imamo li dovoljan broj respiratora?
Imamo 500 stacionarnih respiratora i 300 mobilnih je ako gledamo u postocima daleko veći broj od potencijalnog broj oboljelih, kada gledalo talijanski i kineski scenarij, kazao je ministar Beroš te dodao kako se radi o novom virusu te kako je potreban oprez.
Kako nastavlja raditi sanitetski prijevoz, zanimalo je jednog građanina.
U ovom trenutku nemam podataka da je sanitetski prijevoz diskunkcionalan na bilo kakvom nivou, postoje službe koje se bave time i uvjeren sam kako će one donijeti mjere i odluke prema potrebi. U ovom trenutnu nemam podataka da je disfunkcionalan. Ukoliko iskrsne problem, to će riješiti Ministarstvo.
Hoće li se postrožiti mjere putovanja trajektom?
Naša epidemiološka slika je još uvijek dobra. Mi kao stožer ne donosi ništa samostalno, već na temelju mišljenja struke. One su temeljene na mišljenju struke. S obzirom na trenutnu situaciju – ne. Razmišlja se o zabrani internih migracija.
Dijabetes tipa 1 – na koji način smanjiti rizik?
Riječ je o vrlo specifičnom problemu. Potrebno je iznimno razmišljati o higijeni zdravstvenog objekta. Treba koristiti zasebne ručnike i plahte.
Djeca spadaju u najmanje ugroženu kategoriju, postoji li mogućnost da ipak oni postanu najugroženija skupina?
U ovim trenucima nema nikakvih indikacija da bi to išlo u tom pravcu.
Koja je cijena testova?
Ne mogu to odgovoriti, cijena je irelevantna, bitno je da ih ima dovoljno.
U Zagrebu je zaraženo 10 posto testiranih?
Svi pozitivno testirani u Zagrebu pribrojeni su ukupnom broju oboljelih. Činjenica je da je oko 10 posto testiranih u laboratoriju pozitivno, ali to je zato što se šalju samo selekcionirani bolesnici. To nije preslika stanja u cijeloj populaciji, kazao je ministar.
#related-news_0
Što u vezi lijekova koji su se pojavili vani?
Struka jedina to može odgovoriti. Bilo je informacija o lijekovima koji djeluju, ali to se nije pokazalo točnim. Siguran sam da infektolozi znaju prepoznati što bi moglo biti od utjecaja, a što ne. Moramo biti objaktivni i ne nasjedati spinovima.
Kakve su upute za trudnice?
Trudnice su općenito na neki način otpornije na sve infekcije. Vjerojatno je to zbog toga što priroda brani majke od nekih infekcija. Preporuke su za sve rizične skupine iste: Izbjegvanje kontakata, održavanje osobne higijene. Dvojaki način je prijenosa ovog virusa: kapljičnim načinom i drugi način zaraze je kad aerosol i virusi padnu na druge površine i tamo neko vrijeme mogu prebivati, ali mogu ući putem sluznice usta, nosa i očiju. Ako održavamo socijalnu distancu i peremo ruke, mogućnost infekcije je smanjena na najmanju moguću mjeru.
Moraju li vozači koji voze robu van države u samoizolaciju?
Da. Putevi opskrbe moraju biti otvoreni. Ali epidemiolozi su morali pronaći način kako da se ti vozači samoizoliraju. To je reguliran i propisan tijek robe i kamiona i vozača.
Kako se provodi samoizolacija za osobe s invaliditetom?
Ako je netko invalidna osoba, on je u svom stanu. Samoizolacija znači boravak kod kuće i izbjegavanje kontakata. Ako netko treba dostavu hrane može se javiti Crvenom križu. Osobe s invaliditetom su integralni dio našeg društva i oni moraju boraviti u svojim domovima kao i drugi građani ako su u samoizolaciji.
Upute su iste kao i za druge građane u samoizolaciji.
Zašto se tesiranja provode samo u Zagrebu?
Zato što smo testiranje omogućili samo sedam dana nakon što je test osmišljem, po čemu smo među prvima u Europi. Nakon što su se pojavili drugi testovi, omogučili smo još dva centra za testiranje u Zagrebu.
No, budući da se radi o novom genskom testu moramo biti iznimno oprezni budući da ako dođe do lažno negativnog testa to bi mogao biti problem. Svjedoci smo toga da se na tržištu pojavljuju brojni testovi.
Svjedoci smo da su Talijani vršili brojna testiranja pa im rezultati nisu dobri. Nijemci vrše otprilike jednak broj testiranja kao i mi.
#related-news_0
Građani u trgovinama se ne pridržavaju preporuka za razmak između ljudi. Kako se toga pridržavati?
Još jednom apeliramo na svijest građana, njihovu odgovornost. Moramo misliti o vlastitiom, ali i tuđem zdravlju.
Pridržavanje razmaka je od osnovne važnosti. Mi možemo samo apelirati na ljude da se toga pridržavaju. Ponašajte se odgovorno prema sebi i prema drugima.
Što misli koliko će trajati epidemija?
Ništa ne mogu predviđati. Ono što daje razloga za optimizam jest činjenica da epidemija u Kini jenjava. Ja se osobno nadam da će to biti do šestog ili sedmog mjeseca. Mi se pripremamo na sve scenarije.
Koje su procjene broja zaraženih?
Imamo usporedne točke. Znamo koliko je broj bio u Kini, Italiju… Nije kraj epidemije. To su nam kriteriji.
Trebamo li jesti više voća i povrća zbog jačanja imuniteta?
To je uvijek dobrodošlo, ali to ne može biti jedina mjera borbe protiv virusa, najbolje je pridržavati se preporučenih mjera.
Što je s taksim službama?
Epidemiološka služba daje upute. Bilo bi dobro voziti se u daljini od vozača. Na mjestu vozača zaštitio bih se zaštitnom maskom i zamolio bih da taj netko sjedi u najdaljem kutku njegova automobila.
Zašto imamo toliko malo oporavljenih?
Jako smo oprezni oko oporavna budući da se radi o novom virusu. Uveli smo nove kriterije. Taj netko mora biti putpuno bez simptoma i mora imati dva negativna rezutata.
Koliko traje oporavak od dijagnoze do ozdravljenja?
To je individualno, netko ima gripu tri dana, netko deset dana. Većina virusnih bolesti ima dinamiku. Oporavak je duži od obične gripe.
#related-news_0
Zašto se ne testiraju svi koji su bili van države?
Svi koji su na listi dobivaju mjeru samoizolacije. Prema sadašnjoj situaciji, većina nije zarazna. Struka to određuje. Imamo dovoljno testova, ali ne znamo koliko će epidemija trajati. Ditektor WHO-a je naveo da je manjak testiranja poluga povećanja zaraženih, ali pritom nije mislio na nas.
Ići van ili ne?
Granica od dva metra je dobra. Ako ste vi na zraku i šećete i nema drugih ljudi, to je onda dobro. Jako je dobro biti na zraku. Nikako ne biti u nekom uskom kontaktu i nekim grupama, ali pojedinačna šetnja je po mom mišljenju vrlo korisna.
Osoba preminula u Istri – obdukcijski nalaz?
Obdukcijski nalaz još uvijek nije gotov. Do ovog trenutka nije naveden egzaktan uzrok smrti tog čovjeka.
Ubija li pranje šivanih maski virus?
Nije problem ubijanja virusa u maskama, nego je pitanje koliko su pore na materijalu od kojih je maska sačinjena. Pitanje je jesu li maske šivane u kućnoj radinosti primjerene. Iskreno ne znam jesu li te maske doista funkcionalne i djeluju li. Za sve naše djelatnike koji su na prvoj crti mi moramo nabaviti maske koje su adekvatne certifikacije. Ovo je dobrodošla društvena aktivnost, ali pitanje je funkcionalnosti i učinkovitosti.
Put virusa na otvorenom
Oni mogu živjeti jedino tako da dođu do naše stanice i ubace u njih svoj genski materijal. Van žive stanice se on ne može replicirati i ne može živjeti.
Ako zaražena osoba kuha, a jelo jede zdrava, može li se zaraziti?
Može, ako zaražena osoba kašlje iznad hrane ili priča, ili ako posuđe nije dezinficirano.
Koja je četvrta faza?
To je karantena pojedinih područja, organičenje kretanja u pojedinim područjima. Uvijek ćemo nalaziti balans, ako do toga i dođe.
Smijemo li raditi u vrtu, bez kontakta s drugima?
Možete, ako nema osoba u blizini. Virusi nisu svjetski prvaci u skoku u dalj.
Što ako se vozimo javnim prijevozom, a živimo s rizičnom skupinom?
Važno je kako se ponašate u javnom prijevozu, ali i u kućanstvu. Kad izađete iz tramvaja morate oprati ruke, i kad dođete kući držite distancu, perite ruke… Kod kuće, ako je riječ o starijima ili bolesnima, jako je važno držati se preporuka.
Tijek događaja iz minute u minutu pratite OVDJE.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.