Ravnateljica Ekonomskog instituta Zagreb Maruška Vizek upozorava da se gospodarske mjere nabacuju kao da smo na tržnici. Smatra da ako prevladaju partikularni interesi, a ne nacionalni interes i cjelovite mjere Hrvatska bi mogla bankrotirati.
“Čini mi se da je potrebno neko savjetodavno tijelo jer postoji kašnjenje s donošenjem mjera i nerazumijevanje kompleksnosti situacije i dubine problema, više glava na jednom kupu ne može odmoći”, komentirala je ravnateljica Ekonomskog instituta Zagreb Maruška Vizek najavu premijera Plenkovića o osnivanju gospodarskog savjeta.
Na pitanje bi li se priključila takvom savjetu kaže da nikada nije odbila zathtjev za davanjem stručne pomoći. “Mislim da je to moja građanska i stručna dužnost, a savjete možete davati i ako niste član nekog tijela.
U javnosti se primjećuje da postoji jako puno interesnih skupina koje navijaju za svoje partikularne interese što razumijem jer svatko želi izboriti bolju poziciju za sebe, ali ovdje mora najbitniji biti nacionalni interes i izdići se iznad partikularnih interesa i razmišljati kako pomoći zemlji i ekonomiji.
Parcijalna rješenja i partikularne interese treba zanemariti, ali nisam sigurna da će to, poznavajući naš mentalitet, u takvom jednom savjetu biti moguće”, kaže Vizek.
Šefica Instituta za javne financije navela je 16 prijedloga što napraviti u ovoj krizi. Pojašnjava da je to napisala za ljude koji nisu ekonomske struke da na jednostavan način pojasni dubinu problema i kompleksnost situacije.
“Sada se provlače parcijalne mjere, ali nitko ne razmišlja da to ima fiskalne posljedice, monetarne posljedice i posljedice na banke i vanjsku likvidnost. Ako želite donijeti mjere koje će pomoći poslodavcima i zaposlenicima koji su ostali bez posla ne možete to napraviti bez da razmišljate o svim aspektima, a 16 mjera koje sam predložila su krovne makroekonomske mjere.
Parcijalna rješenja ne doprinose ovoj situaciji, treba nam cjelovito rješenje i ova kriza nam može biti prilika da neke stvari počnemo raditi nešto drugačije”, smatra Vizek.
Kaže i da se odlučila izložiti 16 mjera jer ju brine što ima dosta prijedloga poticajnih mjera, ali nitko ne razmišlja kako ih provesti i kako to platiti.
#related-news_0
“Mi nismo Njemačka ili Luksemburg, nemamo fiskalnog kapaciteta da iz vlastite štednje pokrijemo ono što je potrebno gospodarstvu, zato moramo osmisliti rješenja koja će nam omogućiti ta sredstva i to nije jednostavno.
Bilo kakav vid zaduživanja ima svoje reprekusije koje mogu biti iznimno opasne. Taj proces uključuje jako puno balansiranja i malo me zabrinjava jer ne vidim da se o tome vodi računa nego se samo nabacuju mjere kao da smo na tržnici pa tko je agresivniji to će proći.
Treba nam cjelovito rješenje koje neće zemlju gurnuti u bankrot”, zaključila je ravnateljica Ekonomskog instituta Zagreb.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram