Zakon o obnovi zgrada oštećenih u potresu na području Zagreba i okolice, što je radni naziv novog zakona, Ministarstvo graditeljstva sutra u 11 sati predstavit će na sastanku u Nacionalnoj sveučilišnoj knjižnici svim povezanim akterima (drugim ministarstvima, Gradu Zagrebu, strukovnim udruženjima..), a N1 je neslužbeno doznao sve detalje prijedloga tog novog zakonskog rješenja.
Prvo, prijedlog je da se ovim zakonom suspendira Zakon o gradnji i Zakon o javnoj nabavi, što znači da će obnova potresom uništenih zgrada u proceduralnom smislu ići po modelu obnove Gunje, koja je bila stradala u poplavi.
To, nadalje, znači da neće biti javnih natječaja u odabiru izvođača radova, nabave materijala itd.nego će se birati javnim pozivom. Suspenzijom tih dvaju zakona neće biti prava na žalbeni postupak kao ni državne kontrole javne nabave. U Ministarstvu graditeljstva objašnjavaju da su odabrali takvu opciju kako bi se ubrzao proces obnove jer javni natječaji, žalbeni postupci itd. znatno otežu postupak gradnje.
Drugo, zakonom se zgrade/kuće grupiraju u tri kategorije objekata – obiteljske kuće, višestambene zgrade i zgrade javne namjene. Kada je riječ o višestambenim zgradama (privatno vlasništvo) država će platiti sanaciju konstrukcijskog dijela zgrade, dakle dimnjaka, krovišta, popucalog zida, stropa, ali neće plaćati unutarnje uređenje, dakle postavljanje novih parketa, pločica, ličenje itd.
Ako je riječ o višestambenoj zgradi koja je zaštićeno kulturno dobro, onda će država platiti i obnovu konstrukcijskog dijela zgrade kao i konzervatorske radove. Ni u tom slučaju neće plaćati unutarnje uređenje.
Ako je riječ o obiteljskoj kući koja će morati biti srušena, država, doznajemo u Ministarstvu graditeljstva, neće vlasniku izgraditi, primjerice dvokatnicu ili trokatnicu (ako je o takvoj kući bila riječ) nego će sukladno broju članova obitelji dobiti kuću takve kavdrature (ovisno koliko se propiše po osobi).
Ako će se morati rušiti višestambena zgrada, država neće graditi novu zgradu u centru Zagreba nego će vlasnici tih stanova u najam dobiti državne ili gradske stanove. Država će jedino škole, bolnice, vrtiće i ostale javne ustanove kompletno obnoviti, i izvana i iznutra.
U Ministarstvu graditeljstva objašnjavaju kako vlasnici zgrada koje će se eventualno morati rušiti (ako bude takvih) neće dobiti stanove u vlasništvo (samo u najam) jer će i dalje biti vlasnici zemljišta na kojem je zgrada srušena, pa će se dijelom moći namiriti prodajom tog zemljišta.
Novi zakon, pojašnjavaju u Ministarstvu, propisat će točan program mjera, budući da će se suspendirati dva zakona, koje će točno propisati postupanja zbog suspnezije tih zakona. Osim toga, aktivirat će se portal e-obnova na kojem će se, tvrde u Ministarstvu, moći u živom vremenu pratiti tijek obnove, troškovi, tko izvodi radove itd.
Zakon će biti usvojen po hitnoj proceduri, a naši izvori objašnjavaju kako se bez posebnog zakona problem obnove centra Zagreba i okolice ne može riješiti.
Navode kako su se u izradi tog zakona vodili iskustvom poslijeratne obnove, obnove Dubrovnika i Stona nakon potresa, obnove Gunje te Hrvatske Kostajnice nakon problema s klizištem. Naknadno će se utvrditi u kojem će omjeru u sanaciji sudjelovati i Grad Zagreb, koliko će novca doći iz međunarodnih izvora itd.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram