Gost Novog dana bio je šef Hrvatske obrtničke komore Dragutin Ranogajec. Kaže da su zadovoljni Vladinim mjerama, nada se da će obrtnici koji su otpustili svoje radnike iste ponovno zaposliti i prijaviti se za pomoć države. Poslao je i poruku, tj. ponudu bankama.
Ističe da su do sada odgovorili na preko 33.000 mailova i brojne pozive članova, imaju dežurstva od 8 do 22 kako bi dali jasnu i točnu informaciju.
Među pitanjima koje se najčešće postavljaju su pitanja vezana za opstojnost svojih obrta i randnika. Kako postupiti prema radnicima, kao dati godišnji odmor, kako da s njima dogovaraju postupanja. Kaže i kako su dio mjera koje su predlagali Vladi iznjedrili na način da su proveli anketu među članstvom.
“Mi smo zadovoljni jer po prvi put Vlada je dala ista prava obrtnicima kao i njihovim radnicima. To je dokazivanje trajalo nekoliko dana, ali uspjeli smo dokazati da je obrtnik u istoj poziciji kao i radnik i da ga moramo čuvati. Važno je čuvati radna mjesta, ali ako izgubite obrtnika poslodavca onda i radnici idu na burzu.
Važno nam je da svi obrti koji su sezonski i koji su počeli raditi da uđu u mjere jer ih moramo sačuvati. Bez njih ne možemo pokrenuti sezonu.
U ponedjeljak će Upravno vijeće HZZ-a raspravljati mogu li obrtnici koji su otpustili ljude ponovno ih zaposliti i ući u mjere, nadamo se da će HZZ donijeti pozitivnu odluku”, kaže Dragutin Ranogajec.
U pregovorima su i da su svi koji su zatvorili obrte zbog odluke Stožera da i oni dobiju sredstva za cijeli mjesec. Kada je riječ o paušalnim obrtima kaže da ne dijele članove na velike i male, a za paušalce su uspjeli ishodovati jednaku potporu kao i za ostale obrtnike.
Kaže da mogu opstati s najavljenih 4000 kuna, a vjeruje da će kad sve prođe obrtnici pomoći Vladi i otvarati nova radna mjesta, te pomoći gospodarstvu da dobije zamašnjak.
“Poruka obrtnicima je: Izdržite!”, kaže Ranogajec i nastavlja da je HOK stornirao zaduženje komorskog doprinosa na tri mjeseca.
U ovom trenutku su im najveći problem banke. Uputili su dopis HNB-u i HUB-u da svi imaju isti kriterij i da banke zamrznu glavnicu i kamatu na kredite za sve obrtnike i to bez ispunjavanja papirologije.
“Tko do sada nije shvatio da nije u problemu, to je tužno. Tražimo i da leasing kuće postupe na isti način. Ako jedna banka to napravi pozvat ćemo svoje članove da joj se revanširaju i da prenesu svoje poslovanje u banku koja nam je izašla u susret kada nam je bilo teškko. Prodavači novaca će opstati, pitanje je hoće li gospodarski subjekti”, kaže Ranogajec.
Kao prednost ove krize vidi da su ušli silom u digitalno doba. Sada ne moraju više obijati šaltere i sve mogu online pa se nada da će se tako i nastaviti nakon što kriza završi.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram