Saborski zastupnik Bojan Glavašević gostovao je u N1 Studiju uživo.
Komentirajući potez mađarskog premijera Viktora Orbana, koji se sebi osigurao izvanredne ovlasti neograničenog trajanja, nakon što je parlament većinom glasova zastupnika njegove stranke prihvatio tzv. “koronazakon” koji kritiziraju oporba i skupine za ljudska prava, Bojan Glavašević rekao je kako je prihvatljivo da vlada u vrijeme krize ograniči neka prava, ali da se to mora učiniti transparentno i na ograničen period.
“Važno je da građani znaju da je u krizi opravdano neke slobode potisnuti do određenog stupnja zbog upravljanja krizom.
No kada je u pitanju neslavna ideja da nam se svima nadziru lokacije putem mobilnih telefona, važno je reći do kada, kome točno, i na koji je način ta mjera ograničena.
Moramo biti na oprezu. Građani u ovoj situaciji imaju veće povrjeenje u Vladu, što je sasvim razumljivo, no ne smijemo zaboraviti da su nam demokracije krhke i da ne bi bilo prvi put u povijesti da je jedna kriza dovela neke autokrate do dugoročnog narušavanja demokracije”, rekao je Bojan Glavašević.
Hrvatska bi krajem godine trebala imati parlamentarne izbore, a pitanje je kako ih održati ako preko ljeta ne posustane epidemija, ili na jesen dođe novi val. Ako ne budemo mogli poništiti mjere koje su na snazi, kako ćemo održavati parlamentarne izbore, zapitao je Glavašević.
“Ustav je jasan, piše da saziv Sabora traje četiri godine, osim u izvanrednim okolnostima, koje su propisane člankom 17. i 100. Ustava RH, koji govore o izvanrednoj situaciji. No Vlada, ako želi odgoditi parlamentarne izbore, to u nekom trenutku mora učiniti – proglasiti izvanredno stanje.
#related-news_0
O mogućim rješenjima za to se treba izjašnjavati, ali to će tema postati tek krajem ljeta. Vladajući nisu aktvirali članke Ustava koji znače izvanredno stanje. Stanje je izvanredno već sada, po apsolutno svemu, osim po njihovoj odluci. To je problem, time se osujećuju neki ustavni mehanizmi upravljanja koji su predviđeni za ovakve okolnosti”, rekao je Glavašević.
On smatra kako je neproglašavanje izvanrednog stanja jedan od načina da se iz odlučivanja isključi predsjednika države.
“Mislim da je to jedan od načina da se iz jednadžbe izbaci predsjednika republike Zorana Milanovića, i da predsjednik Vlade zadrži što više konaca u svojim rukama.
U svakoj situaciji potrebna je ravnoteža među onima koji upravljaju. Opozicija u Saboru je tu da propituje odluke vladajućih. U kriznoj situaciji je predviđeno da bar u onom izvršnom dijelu ravnoteža počiva između predsjednika republike i Vlade”, kazao je Glavašević.
Govorilo se o jedinstvu – kada je to odgovaralo Vladi
“Mora se točno definirati kako će se ograničavati građanske slobode, na koji period, koje dijelove naše normalne demokratske procedure ćemo suspendirati i na koji period. Mislim da je prilično problematično što vladajući odbijaju zadovoljiti te parametre. Plenkoviću i Vladi zapravo odgovara da ih se ne poziva na odgovornost oko onih stvari koje bi sami trebali definirati, da ih se ne može držati za riječ.
#related-news_0
Plenković je početkom krize, kada mu je trebalo da Sabor da veće ovlasti Stožeru, pozivao na jedinstvo. Onda mu je bio bitan parlamentarizam, održavao je sastanke s predsjednicima klubova u parlamentu. Sada jedinstvo i koordiniranje više nisu bitni, sada je bitno samo ono što radi Stožer i Vlada. Građani bi trebali biti oprezni.
Svaka čast za sve što rade na fronti javnog zdravstva i obrani od epidemije, u ekonomskom su pogledu u drugom valu mjera zadovoljili mnogo od traženog, ali treća je fronta demokracija, koju moramo očuvati i u krizi”, rekao je Glavašević.
Najveće opozicijske stranke nisu relevantne
“U redovnim okolnostima, kada imate zdravu političku scenu, ne može premijer samo tako marginalizirati svoju opoziciju. Jedan od problema je što najveće opozicijske stranke nisu dorasle zadatku. Imaju dobrih prijedloga povremeno, dobrih poteza – Zakon o elektroničkim komunikacijama je jedan.
No, najveća opozicijska stranka uopće nije dorasla zadatku, nije relevantna”, rekao je Glavašević.
#related-news_0
Ipak, smatra da opozicija ima snage riješiti probleme s kojima se suočava, počev od ideje vladajućih da se kretanje građana u samoizolaciji nadzire putem mobitela.
“Najbolje da počnemo kažnjavati sve, to je mentalitet koji ljudi u HDZ-u imaju. Sve ćemo kažnjavati, sve ćemo nadzirati – a tko kaže da to nije demokracija.
To se neće dogoditi, bez obzira na moju kritiku upućenu opoziciji, a u to uključujem i sebe – i ja sam dio opozicije.
Mislim da imamo snage da to riješimo, Zakon o elektroničkim komunikacijama su odgodili, i da nisu osjećali nesigurnost oko posljedica toga ne bi to učinili. Nadam se da taj zakon neće proći i da među onima koji vode državu ipak postoji razuma, da ako sada budu potkopali našu demokraciju, posljedice će biti opasnije i od potresa i od pandemije”, zaključio je Bojan Glavašević.
Više o događajima vezanim za koronavirus pročitajte OVDJE.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.