Riječka epidemiologinja, koordinatorica aktivnosti Operativne epidemiologije Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije, dr.sc. Danijela Lakošeljac gostovala je u Novom danu gdje je dodatno pojasnila kako postupati u slučaju sumnje na oboljenje i odgovorila na neke dileme gledatelja.
Ulazak virusa u domove za starije zabrinjava jer se radi o vrlo rizičnoj populaciji gdje koronavirus može izazvati teške posljedice, kao i gripa, rekla je dr.sc. Danijela Lakošeljac i napomenula da se i inače u sezoni gripe starijima preporuča distanciranje, pojačana briga o higijeni, a u slučaju domova za starije i nemoćne savjetuje se ulazak samo djelatnika i smanjenje izlazaka ljudi iz domova.
Komentirajući slučaj u splitskom domu za starije gdje su u ponedjeljak kod više korisnika otkriveni simptomi koronavirusa, koji su se na koncu pokazali pozitivni na virus, Lakošeljac je rekla:
“Osobito je važno ne samo pružiti liječničku pomoć čim se otkriju prvi simptomi, nego i zaštititi, kako tu osobu tako i druge. Prvu osobu sa simptomima treba odmah izolirati i dalje postupati kako slijedi prema preporukama kad postoji sumnja na koronavirus.”
Bliski kontakt
Premda se otpočetka na svjetskoj razini ističe da su najugroženije skupine starije osobe i kronični bolesnici, javljaju se i suprotni primjeri – oporavljenih umirovljenika u dobi preko 90 godina, ali i smrtni slučajevi kod relativno mladih osoba bez prethodnih zdravstvenih problema. Dosta toga se zna, no razvoj bolesti kao i pristup svemu tome je individualan.
“Znamo ono osnovno o oboljenju kod pojedinih skupina, znamo koje su osobe osjetljive, a to su stariji i kroničari, ali i mlađe osobe mogu imati teške simptome. Nikad se ne zna u kakvom je stanju njihov imunološki sustav, a ovisi i o količini infektivnih čestica koje je osoba udahnula. Ako je osoba bila u izrazito bliskom i dugotrajnom kontaktu s oboljelim, za očekivati je težu kliničku sliku”, istaknula je.
Ima li doista količina prenesenog virusa veze s težinom kliničke slike te koliko u svemu tome mogu pomoći maske, Lakošeljac je kazala:
#related-news_0
“Za prijenos je važan bliski kontakt tijekom ljubljenja, zagrljaja, udaljenosti manje od dva metra duže od 15 minuta. Ali to je sigurno isto individualno, ne može se decidirano reći, ali u svim je bliskim kontaktima važno nošenje zaštitnih maski. Kirurške maske nose samo oboljeli, kako se otpočetka preporučalo, jer tako štite da se čestice ne šire u prostor, ali ipak one štite i zdrave osobe, ako ništa drugo, mehanički da kontaminiranim rukama ne dotičemo usta ili nos i ne prenesemo zarazu.”
Pamučne i kirurške maske donekle će zaštititi građane, posebno u uobičajenim socijalnim kontaktima iako su jedino one profesionalne posve učinkovite.
Nepredvidiv virus
Epidemija koronavirusa javila se usred zime i traje još na prelasku u proljetno razdoblje u kojem su obično imuniteti oslabljeni. Po isteku zimskog perioda kad imamo manje svježeg voža i povrća imunitet je slabiji, a to znači da smo skloniji i drugim infekcijama poput gripe i drugih brojnih virusa, ističe riječka epidemiologinja.
Smatra da je situacija na nacionalnoj razini relativno dobra, a posebno u njihovoj županiji.
#related-news_0
“Imali smo 60 zaraženih osoba, a četvrtina od njih je već izliječena što je jako dobro. Kako će biti dalje, kad će biti vrhunac, teško je reći. Imali smo najviše oboljelih iz grupe što su putovali u Tursku i bili zajedno u avionu, a drugo su sporadični slučajevi iz Italije ili Austrije. Nismo imali znakove lokalne transmisije što je značajno”, istaknula je.
Dodala je da se zbog pojave virusa u domu za starije može očekivati porast oboljelih, no treba pričekati rezultate testiranja. Koronavirus je nepredvidiv pa će se tek u idućim danima vidjeti kako će se razvijati situacija nakon pojave virusa u splitskom domu, rekla je. Na koncu je komentirajući popuštanje mjera sigurnosti rekla:
“Otvaraju se tržnice, ali važna je socijalna distanca i dezinfekcija. Primjerice, kod nas neće biti kružnog kretanja kroz ribarnicu nego jednosmjerno, regulirat će se broj osoba koje ulaze, prije ulaska obavezna je dezinfekcija ruku, kao i nošenje zaštitnih maski. Vjerujem da bi to trebalo biti s dobrim rezultatima.”
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.