Poljoprivredni konzultant Miroslav Kuskunović bio je gost N1 Studija uživo. Osvrnuo se na situaciju u poljoprivredi u Hrvatskoj i ostatku Europske unije, kao i na to proizvodimo li dovoljno hrane za vlastite potrebe.
Kuskunović je kazao kako se Hrvatska trenutno nalazi u procesu usvajanja strategije poljoprivrede koju je Hrvatska povjerila Svjetskoj banci. “Ta strategija temeljila se na tome da neće doći do nikakvih poremećaja. No, kroz mjesec dana se pokazalo kako se tokovi roba mogu brzo zaustaviti”, ističe.
“Pitanje je kako će se ova pandemija dalje razvijati. U ovome trenutku poljoprivrede drugih europskih zemalja imaju problema s radnom snagom. Vijetnam je već, primjerice, donio odluku o zabrani izvoza određenih količina riže. Moramo razmišljati što se može dogoditi, ako se oduži ova situacija”, dodao je Kuskunović.
Samodostatnost poljoprivredne proizvodnje u Hrvatskoj
Kuskunović je kazao kako što se tiče žitarica imamo dosta stabilnu proizvodnju te kako u tom sektoru dosta i izvozimo.
“Sektor mljekarstva smo uništili, imamo manje od 50 posto proizvodnje. Što se tiče svinjskog mesa, tu smo u problemu. Nemamo ga dovoljno. S druge strane, junećeg mesa imamo i previše jer ga nismo u mogućnosti izvoziti trenutno. Što se tiče voća i povrća, tu smo također deficitarni. U sektorima mljekarstva, proizvodnje mesa te voća i povrća smo proizvodnju sveli na manje od 50 posto i tu moramo organizirati proizvodnju”, napominje Kuskunović.
Virtualne tržnice
Smatra kako virtualne tržnice nisu dugoročno rješenje.
“Ako uzmete u obzir činjenicu da je preko 70 posto vlasnika OPG-ova preko 65 godina, teško je očekivati da će svi biti online. Također, to otvara i prostor za manipulacije. Vi možete kupiti neke proizvode na zelenoj tržnici, prepakirati ih i ostvarivati neke dodatne profite”, ističe Kuskunović.
“Važno je pitanje dostupnosti tih roba. Sad će krenuti sezona jagoda. Jagoda ćemo imati možda za jedno mjesec dana, nakon toga ih neće biti. Na Zelenom tjednu u Berlinu ove godine, njemačka ministrica je kazala da je poljoprivreda u cijeloj Europskoj uniji u problemu. Vjerojatno će cijene hrane u budućnosti rasti. Je li realno da kilogram jagoda košta 50 kuna? Naravno da nije”, kazao je Kuskunović.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.