Grubišić: Svaka izgubljena kuna u javnom sektoru, vratit će se u privatnom

Vijesti 21. tra 202010:01 > 10:05
N1

Gost Novog dana bio je konzultant za korporativne financije Andrej Grubišić, koji je komentirao ekonomsku situaciju u Hrvatskoj i poteze koje treba učiniti kako bi se umanjio učinak krize.

Smatra kako radna mjesta u turizmu dugotrajno neće biti ugrožena jer se uglavnom radi o zdravoj industriji.

„Čak i ako dođe do značajnijeg gubitka radnih mjesta, postojat će mogućnost da se brzo vrate jer su ti biznisi u suštini zdravi. Na to će utjecati brzina relaksacije mjera, ne samo u Hrvatskoj nego i na tržištima s kojima posluju“, kaže Grubišić i zaključuje da je za ekonomiju puno korisnije ubrzato relaksiranje postojećih epidemioloških mjera uz dobru kontrolu, nego uvoditi agresivne financijske mjere.

VEZANE VIJESTI

Dodaje kako trenutno imamo veliki ekonomski ceh ali potencijalno imamo i zdravstveni ceh.

„Dobar dio hrvatskog zdravstvenog sustava radi u reduciranom modu, dobar dio zahvata i pregleda iz normalnog dijela zdravstva je stavljeno on hold. Pravi pritisak na zdravstveni sustav očekujem nakon relaksacije mjera, kad krene redovno zdravstvo“.

Grubišić je vladine ekonomske mjere nazvao korakom u pravom smjeru, ali smatra da bi bilo puno bolje da se, kako kaže, na nediskriminatoran način, išlo sa sveobuhvatnim smanjenjem poreza.

„Umjesto isplate 4 000 kuna ili odgode poreza, da se išlo s dvomjesečnim poreznim rasterećenjem, svima porez 0 po svim osnovama. Na taj način bismo ostvarili da država nije birala pobjednike, 20 milijardi bi ostalo u gospodarstvu, a poslodavci bi odlučili kako to raspodijeliti, da li na plaće ili na investicije, a mi bi ostali u okvirima slobodnog tržišta“, zaključuje Grubišić.

Govoreći o potrebi racionalizacija u javnom sektoru, istaknuo je da je pravo sindikata da štite prava radnika, ali da je najbolja zaštita radnih mjesta visoka potražnja zbog dobre ekonomske aktivnosti.

„Da biste u javnom sektoru nekome dali, morate nekome nešto uzeti, ako uzimate privatnom smanjujete potrošnju, ograničavate njegovu sposobnost investiranja. Racionalizacija je apsolutno potrebna, a svaka izgubljena kuna u javnom sektoru, vratit će se u privatnom“, smatra Grubišić koji se protivi i državnom limitiranju cijena za pojedine proizvode, poput zaštitnih maski, jer to unosi neravnotežu na tržište.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.