Koronavirus ukazao na probleme s kojima se žene suočavaju u zdravstvenom sustavu

Vijesti 09. svi 202022:04 > 10. svi 2020 15:10
Shutterstock

U Hrvatskoj gotovo pola milijuna žena nema svog ginekologa. Pandemija koronavirusa ukazala je na brojne probleme u zdravstvenom sustavu, pa tako i one s kojima se suočavaju specifično žene.

Restriktivne mjere zbog koronavirusa mogle bi dovesti do 20 posto više obiteljskog nasilja jer su žrtve zatvorene sa svojim zlostavljačima, objavio je nedavno UN, upozorivši da bi pandemija mogla imati “katastrofalne posljedice” za žene. “Ova pandemija produbljuje nejednakosti, a milijuni žena i djevojaka gube mogućnost planirati svoje obitelji, zaštititi svoja tijela i zdravlje”, navode iz UN-a.

Žene se tijekom pandemije suočavaju i s ograničenim pristupom drugim zdravstvenim uslugama. Tako su aktivistice Platforme za reproduktivnu pravdu također upozorile da je pobačaj u Hrvatskoj, iako legalan medicinski zahvat, u vrijeme pandemije koronavirusa postao još nedostupniji i skuplji, a cijene se u javnozdravstvenim ustanovama penju i do 3000 kuna.

Epidemija posebno pogodila i trudnice

Ova epidemija posebno je pogodila i trudnice, kojima je tijekom pandemije – zbog mjera predostrožnosti u borbi s koronavirusom – uskraćeno pravo na pratnju pri porodu. Iz Udruge Roda tako navode kako su u nekoliko navrata ovaj mjesec kontaktirali Ministarstvo zdravstva vezano uz zdravstvenu skrb trudnica, rodilja, babinjača i djece. Tražile su uvođenje znanstveno utemeljenih praksi u rodilišta i eliminaciju neutemeljenih praksi koje se provode ili su najavljene, poput carskog reza, odvajanja djeteta od majke kod svake sumnje na koronavirus, zabrane pratnje na porodu.

“Usprkos tome što se u cijelom nizu zapadnoeuropskih zemalja, pa tako i u nama bliskoj Austriji, dopuštaju i nikad nisu dovedeni u pitanje mogućnost pratnje na porodu niti boravak roditelja uz hospitalizirano dijete, uz opravdane epidemiološke mjere poput nošenja maski, te da u smjernicama Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) od prvog dana pandemije jasno stoji preporuka da bi trudnicama i dalje trebalo omogućiti pratnju na porodu, nije nam jasno zašto su hrvatski stručnjaci odlučili ne poštivati znanstvene dokaze u ovom slučaju”, poručuju iz Rode.

VEZANE VIJESTI

Sustav je buduće roditelje iznevjerio i u dijelu pripreme za porod i rano roditeljstvo. Vidjevši da su ostali bez podrške u pripremi za porod i prve dane roditeljstva, u ožujku su pokrenule prvi e-tečaj za trudnice kojeg je do sada pohađalo čak 2300 trudnica iz svih dijelova zemlje.

Daniela Drandić uz Udruge Roda kazala nam je kako je epidemija koronavirusa ukazala na puno problema s kojima se žene suočavaju u zdravstvom sustavu.

“Kada je pandemija kod nas krenula, kada smo je još gledali izdaleka, rodilišta u Hrvatskoj su jedan po jedan krenuli ukidati pravo na pratnju pri porodu. I onda su u roku od desetak dana sva rodilišta ukinula to pravo. Jedna od sljedećih stvari koja se dogodila jest da Hrvatsko društvo za gineokologiju i obstetriciju usuglasilo smjernice vezano za skrb za trudnice i rodilje koje su bile više-manje u redu, temeljene na dokazima koje smo imali u tom trenutku. Jedini problem koji smo imali s time je da su smjernice sugerirale da se majka i dijete odvajaju što nije bilo u skladu s preporukama većina društava i WHO”, ističe Drandić.

#related-news_0

Istaknula je i medijske napise kako će svaka žena pozitivna na virus SARS-Cov-2 biti podvrgnuta carskom rezu iako to nije u skladu sa smjernicama WHO-a, niti Hrvatskog društva za ginekologiju i opstreticiju. “Jesu li trudnoća i reproduktivno zdravlje samo u sferi medicine ili je to nešto što pripada i sferi ljudskih prava”, istaknula je.

Međutim, trudnice zbog zatvaranja bolnica i održavanja samo tzv. hladnog pogona, nisu uspjele obavljati ni velik broj pretraga. Neke od njih preusmjerene su na privatni sektor, a bile su zbunjene i nedostatkom informacija te ponekad zbunjujućim podacima. “Dosta rano krenula su otkazivanja pregleda u javnim bolnicama i te su žene preusmjerene u privatne bolnice. To je samo zrcalo onoga što se i inače događa”, ističe Drandić.

S popuštanjem mjera bolnice i rodilišta polako su počeli ponovo uvoditi pravo na pratnju pri porodu, ali ova situacije je zasigurno velikom broju žena bila izbor dodatnog stresa.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.