Nekolicina neustrašivih europskih turista odlučilo se vratiti na slikovitu hrvatsku obalu Jadrana, a vlasnici jahti i kampova nadaju se da će njihova relativno izolirana lokacija privući dodatne posjetitelje preko vikenda.
U dalmatinskoj luci Krilo-Jesenice, Black Swan (Crni labud) je jedan od tuceta kruzera koji još uvijek stoje u marini. Nakon šest tjedana rigoroznih mjera, s popuštanjem se krenulo krajem prošlog mjeseca – dva tjedna nakon što je sezona trebala početi, piše Reuters u svojoj reportaži o hrvatskom turizmu.
“Nažalost, još uvijek čekamo prve goste,” kaže Denis Grubiša, vlasnik jahte koja može primiti 38 turista. “Nadamo se da će gosti početi dolaziti krajem lipnja ili početkom srpnja.”
Čak i desetak gostiju istovremeno bi bilo odlično, dodaje.
Dalje niz obalu pored Splita, koji je u normalnim vremenima ljeti krcat turistima, dva para iz Njemačke imaju za sebe cijeli kamp u Stobreču, koji može primiti do 1100 ljudi.
“Ne razmišljam o koronavirusu jer imamo dovoljno prostora za sebe,” sa smiješkom govori Rudi iz Njemačke.
Turizam čini gotovo petinu hrvatske ekonomije, a vlada očekuje da će se zbog pandemije BDP smanjiti gotovo 10 posto ove godine.
Ali, nakon što je spriječila širenje zaraze, vlada još uvijek gaji nade da može zaraditi milijardu eura od turizma, što čini trećinu godišnje zarade. Hrvatska je zabilježila samo 101 smrt od zaraze novim koronavirusom, dok broj potvrđenih slučajeva stoji na 2244.
“Većina naših gostiju može doći do nas autom,” kaže Veljko Ostojić iz Hrvatske udruge turizma. “Sigurnosni standardi koje smo uveli odgovaraju preporukama stručnjaka.”
Udaljenost i dezinfekcija
Hrvatska je ponovno otvorila granice sa Slovenijom i očekuje porast gostiju iz Austrije, Mađarske, Češke i Slovačke početkom lipnja, kao i iz Njemačke i Poljske kasnije istog mjeseca, kada se planiraju otvoriti i hoteli.
Kamp Šimuni na otoku Pagu otvorio se među prvima, 15. svibnja, otpočevši tako najneizvjesniju ljetnu sezonu još od Domovinskog rata.
“Dosad smo imali nekoliko gostiju iz Hrvatske i ponešto iz Slovenije,” kaže Tena Hoti, zadužena za kontaktiranje klijenata, dodajući da broj upita raste.
“Sada smo najviše fokusirani na to da se naši zaposlenici i gosti osjećaju sigurno.”
Kamp, koji inače privlači goste iz Austrije, Njemačke i Italije, može primiti oko 4000 turista s vlastitim vozilima, u šatorima ili bungalovima.
Zaposlenici nose maske, rukavice i vizire, a zgrade se često dezinficiraju. Dezificijens za ruke dostupan je na ulazima.
Gostima se savjetuje da se drže udaljenosti od najmanje 1.5 metra, uključujući na plaži koju zaposlenici nadgledaju da bi spriječili stvaranje gužvi i izbjegli slike koje smo mogli vidjeti na mnogim mjestima diljem svijeta nakon popuštanja restriktivnih mjera.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.