Ekonomski analitičar Damir Novotny u Novom danu komentirao je gospodarske programe dviju najvećih političkih opcija za parlamentarne izbore.
Navikli smo da naše najveće političke stranke ponavljaju slične širokopojasne političke i ekonomsko-političke programe koje najčešće ne ostvaruju, istaknuo je Damir Novotny u Novom danu. Rekao je da se obećanja najčešće odnose na otvaranje radnih mjesta, pokretanje ekonomije i slične teme.
“HDZ je bio češće u prilici obnašati vlast, ali i jedni i drugi su obećavali gotovo nemoguće. To nije praksa u razvijenim demokracijama. Tamo se ne raspravlja o tome kako pokrenuti ekonomiju, ekonomiju pokreću poduzetnici. Naglasak je na stvaranju uvjeta da se ekonomski procesi odvijaju bez uplitanja države. Slovenija i Češka su u razvoju najbliže došle razvijenim zemljama Zapadne Europe. Uglavnom se diskutira kako unaprijediti poslovno okruženje”, pojasnio je Novotny i prokomentirao obećanja iz oba programa o minimalnoj plaći:
“Schröderova vlada je napravila najvažnije reforme na tržištu rada, oslobodila ga je, smanjila reguliranost, omogućila skraćeno radno vrijeme, rad kod dva poslodavaca… U Njemačkoj ne postoji plaća za mjesec dana, nego se pregovara o minimalnoj satnici i broju sati koliko se radi, to je prepušteno poslodavcima i radnicima. Zakonski okvir u Hrvatskoj to onemogućava i čini se da ne žele razgovarati o promjeni Zakona o radu. Vlada utvrđuje najnižu satnicu ispod kojih poslodavci ne smiju ići.”
Smatra da je stanje hrvatske ekonomije jedno od najslabijih, ako ne i najslabije u Europskoj uniji.
#related-news_0
“Manjak radnih mjesta je ključno pitanje. Nedostaju nam radna mjesta, kvalitetna radna mjesta, nema perspektive za mlade ljude. No, pitanje je što može Vlada učiniti da dođe do promjena na tržištu rada. Ne može Vlada sebi dati u cilj – idemo stvoriti sto tisuća radnih mjesta. Ne možemo Vladi prepustiti da bude posloadavac, ona je regulator, a poduzetnici stvaraju nova radna mjesta. Možda je moguće stvoriti nova radna mjesta, zahvaljujući EU fondovima i stranim investitorima, ali iskustva iz prethodnoih razdoblja govore da smo loše alocirali europske novce. Treba razgovarati o tome kako stvoriti radna mjesta. Treba raditi na institucionalnom razvoju, institucija koje potiču poduzetnike na investiranje bez velikih prepreka, oko toga bi se političke stranke morale sučeljavati”, rekao je Novotny.
Istaknuo je da je njemačka vlada spustila PDV na 16% kako bi potaknula potrošnju, no u Hrvatskoj je u okolnostima strukture javne potrošnje gotovo nemoguće spustiti poreze, istaknuo je. Dodao je da Europska komisija neće dati novce bezuvjetno.
#related-news_0
Komentirajući situaciju oko Ine i MOL-a, Novotny je rekao da su se u proteklih 20 godina stvarali mitovi oko državnog vlasništva kao nacionalnog srebra:
“To nije istina. Nema dokaza da je državno vlasništvo preduvjet suverenosti, samostojnosti… Danas u suvremenom svijetu morate se povezati, biti integrirani u globalne tokove, nemoguće je zaustaviti strane investitore i zašto ne bi hrvatske tvrtke investirale u strane tvrtke.”
Ističe da se Ina godinama nije razvijala, u nju se nije investiralo: “Priča oko Ine ima dublje korijene u hrvatskoj ekonomskoj povijesti. Ina više nije tolio važna kompanija kao prije.”
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.