Vlada ima tutore za novac iz fondova EU

Vijesti 26. svi 201515:11 > 15:16
Dragan Matic / CROPIX

Zaostajete, neučinkoviti ste i trebate pomoć, procijenila je europska povjerenica za regionalnu politiku Corine Creţu, koja je odmah nakon stupanja na tu dužnost potkraj lanjske godine osnovala radnu skupinu.

Riječ je o tzv. implementation task force, za zemlje koje su nakon povlačenja sredstava EU za velike nacionalne projekte u alokacijskom razdoblju od 2007. do 2013. ostale ispod europskog prosjeka.

”Prevrnut ću svaki kamen i istražiti svaku mogućnost kako bih ubrzala investicije u tih osam zemalja”, rekla je povjerenica Corina Cretu u siječnju, najavljujući početak rada posebne radne grupe.

Hrvatska je, što je prešućeno našoj javnosti, ocijenjena najgorom te joj je u skupini zemalja u kojoj su još Bugarska, Češka, Italija, Mađarska, Rumunjska, Slovačka i Slovenija, nametnuta pomoć u jačanju administrativnih i izgradnji institucionalnih kapaciteta kako bismo povećali apsorpciju sredstava te riješili zaostatke vezane uz provedbu, poglavito velikih infrastrukturnih projekata u području prometa i zaštite okoliša. Činjenica je, naime, da mi tek od polovice 2013. koristimo kohezijske fondove, no i iskoristivost strukturnih fondova debelo je ispod prosjeka EU od 60%. Iako se Vlada hvalila nizom velikih i spremnih projekata, lanjska joj je godina prošla u ‘programiranju’. Ove je godine pak dosad objavljen samo jedan natječaj za kohezijsku politiku za male i srednje poduzetnike, dok je ukupna alokacija za razdoblje od 2014. do 2020. čak 10,6 milijardi eura – više od milijarde eura godišnje – i to samo iz proračuna EU.

”Činjenica je da smo se dosad mučili i sa 150 milijuna eura godišnje, a sada nam se nudi i osam puta više”, 1,13 milijardi eura. Ne budemo li proaktivni, ni tzv. task force nas neće spasiti”, kaže Večernjem listu Zvonimir Savić, direktor Sektora za financijske institucije, poslovne informacije i ekonomske analize HGK, koji radnu skupinu EK u Hrvatskoj percepira kao upozorenje i želju da se pomogne slabijima. Ne računajući ‘svježe’, kohezijske fondove, i strukturni, iz kojih smo iskoristili samo 45% sredstava, jako nam loše idu, tvrdi Savić, pa otud vjerojatno i Vladino prešućivanje radne skupine EK. Sve je izglednije da milijune eura rezervirane za nas nećemo moći iskoristiti. Slovačka je, primjerice, više od 90% novca, ali i puno drugih zemalja, usmjerila u javne investicije, što je u godinama krize jedan od rijetih izvora sredstava, i krajnje je vrijeme da se i mi probudimo.