Tisuće starijih građana bez prava glasa, glasanje u samo 83 doma za starije!

Vijesti 02. srp 202014:10 > 15:28
Ilustracija

Više tisuća osoba starije životne dobi ostat će zbog epidemije koronavirusa uskraćeno za ustavno pravo glasa, proizlazi iz uputa DIP-a te odluke resornog Ministarstva socijalne skrbi za predstojeće izbore.

Naime, u Hrvatskoj je više od 200 domova za starije osobe, a samo njih 83 ministarstvo Vesne Bedeković odredilo je kao biračka mjesta na kojima se može glasati.

U Ministarstvu objašnjavaju kako su prvotno predvidjeli 101 biračko mjesto u domovima, ali se 18 domova izjasnilo da ne žele da njihove ustanove budu određene kao biračka mjesta.

Radi se uglavnom o državnim te županijskim domovima za starije, dok u većini privatnih domova glasanje neće biti omogućeno. Ministarstvo se, tvrde u odgovoru za N1, vodilo popisom biračkih mjesta u domovima u prošlim izbornim ciklusima – međutim, tada nije bilo epidemije koronavirusa.

Istovremeno, DIP je već 25. lipnja javno pojasnio kako ne namjerava slati članove biračkih odbora u staračke domove kako bi omogućili glasanje njihovom korisnicima. Kako za domove za starije osobe vrijedi uputa Nacionalnog stožera civilne zaštite da im se zbog sprječavanja zaraze Covidom-19 onemogući kretanje bez krajnje nužde, ravnatelji su na sto muka jer korisnici žele izaći i glasati, a oni im to ne mogu omogućiti.

Na čitav problem DIP, izborno povjerenstvo Grada Zagreba, GONG i resorno Ministarstvo upozorila je Sanja Major, ravnateljica Doma zaklade Lavoslava Schwarza, no problem nije riješen.

VEZANA VIJEST

Resorno Ministarstvo objašnjava kako je odluku o biračkim mjestima u domovima za starije donijelo prije novog rasta oboljelih od koronavirusa i prije nove odluke o “zatvaranju” domova za starije. Napominju kako su DIP-u preporučili da stoga ipak pošalje članove biračkih odbora u one domove u kojima ne postoji druga mogućnost za glasanje, te da osobe u tim ustanovama glasaju po istim pravilima kao i osobe u samoizolaciji – no odgovora na tu inicijativu još nema.

Više tisuća starijih ljudi, a procjenjuje se da ih je u privatnim domovima oko 6000, tako praktički ostaje bez prava glasa.

N1 je vezano uz ovu situaciju poslao upite i DIP-u te Ustavnom sudu, no do zaključenja ovog teksta nismo dobili odgovore.

Odgovor Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku prenosimo u cijelosti:

“Sukladno čl. 71. Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor („Narodne novine“ broj 116/99, 109/00, 53/03, 69/03, 167/03, 44/06, 19/07, 20/09, 145/10, 24/11, 93/11, 120/11, 19/15, 104/15, 98/19) Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, u suradnji s Državnim izbornim povjerenstvom i Ministarstvom uprave, odredilo je biračka mjesta za glasovanje birača koji su smješteni u ustanovama socijalne skrbi.

#related-news_0

Prilikom određivanja posebnih biračkih mjesta uzeto je u obzir koje su ustanove bile određene posebnim, ali i redovnim biračkim mjestima na ranijim izborima (prethodnim izborima za zastupnike u Hrvatski sabor 2016. godine, izborima za članove u Europski parlament iz Republike Hrvatske 2019. godine i predsjedničkim izborima 2019. godine).

Svim takvim ustanovama upućen je dopis dana 5. lipnja 2020. u kojima je navedeno kako je planirano njihovu ustanovu odrediti posebnim biračkim mjestom na kojem će moći glasovati samo korisnici koji koriste uslugu smještaja u toj ustanovi te je zatraženo izjašnjavanje o navedenome.

U prijedlogu je bilo određeno 101. posebno biračko mjesto.

Po zaprimanju odgovora ustanova, utvrđeno je kako 18 ustanova nije suglasno s određivanjem njihove ustanove posebnim biračkim mjestom smatrajući isto nesvrhovitim iz različitih razloga (ne postoji interes korisnika za izlazak na izbore, broj birača koji su iskazali interes za korištenje biračkog prava je mali i/ili se može osigurati na drugi način sl.).

Slijedom navedenoga, Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku je dana 15. lipnja 2020. donijelo Rješenje o određivanju biračkih mjesta za glasovanje birača koji su smješteni u ustanovama socijalne skrbi, KLASA:022-03/20-02/102, URBROJ:519-04-3-1-1/5-20-8, kojim su određena 83 posebna biračka mjesta.

U svrhu ostvarivanja biračkog prava svih drugih korisnika usluge smještaja (koji nisu smješteni u ustanovama koje su određene posebnim biračkim mjestima), sastavljene su detaljne upute o načinu na koji takvi birači mogu ostvariti svoje biračko pravo (privremenim upisom u registar birača ili s potvrdom za glasovanje izvan mjesta prebivališta) te dostavljene ravnateljima svih ustanova koje pružaju uslugu smještaja.

#related-news_0

Sve upute, kao i Rješenje o određivanju biračkih mjesta za glasovanje birača koji su smješteni u ustanovama socijalne skrbi, objavljene su na web stranicama Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku.

Ministarstvo naknadno nije zaprimilo zahtjev ili upit nijednog pružatelja usluga koji bi ukazivao na potrebu da se neki drugi pružatelj usluga dodatno odredi posebnim biračkim mjestom.

Prema procjeni ustanova koje su određene posebnim biračkim mjestom, na svim posebnim biračkim mjestima trebalo bi glasovati ukupno 8.000 birača.

Napominjemo, kako je Rješenje o određivanju biračkih mjesta za glasovanje birača koji su smješteni u ustanovama socijalne skrbi doneseno prije nego što je Ministarstvo u suradnji s Hrvatskim zavodom za javno zdravstvo i Nacionalnim stožerom civilne zaštite RH, donijelo uputu kojom se privremeno zabranjuju posjete i izlasci korisnika iz ustanova u sustavu socijalne skrbi koje pružaju uslugu smještaja u svrhu zaštite njihovog zdravlja.

Kako bi osigurali ostvarivanje biračkog prava i korisnicima koji nisu smješteni u ustanovama koje su određene posebnim biračkim mjestima, Ministarstvo je zatražilo od Državnog izbornog povjerenstva omogućavanje ostvarivanja glasačkog prava na isti način kao i građanima u samoizolaciji, odnosno, izlaskom članova biračkog odbora na teren.”

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.