Robert Delaš, inžinjer Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Split nije epidemiolog, ali prvi u županiji dozna koliki je tog dana broj novooboljelih. Radi često i po petnaest sati, petkom i svetkom.
“Za Uskrs, gdje smo nekako mislili da ćemo jedan dan preživiti bez toga Međutim, izbila je epidemija u Domu u Vukovarskoj, tako da smo doslovno svi bili dignuti s obiteljskog ručka”, kazao je našem reporteru.
Osim rada u laboratoriju, izlaze na intervencije po otocima ili staračkim domovima, pred mikrofonima su svakodnevno, više i od većine političara, što im, kažu, nije drago.
Vanja Kaliterna, voditeljica Službe za kliničku mikrobiologiju tako kaže: “Mi smo ljudi iz laboratorija… Mi inače nismo navikli… Stvarate mi i vi sad stres ovdje! Mi smo u nekoj pozadini, uzimamo uzorke izdajemo nalaze, nismo nikad baš puno izloženi.”
No sada su i detektivi, kaže nam epidemiologinja jer puno zaraženih ne otkriva sve svoje kontakte pa to moraju izvlačiti iz njih, a posebno je teško javiti nekome da je pozitivan na Koronu.
Epidemiologinja Diana Nonković kazala nam je kako dnevno dobiju i dod 1.500 pa do 2.000 poziva, a telefon ne prestaje znoviji od šest, sedam ujutro do kasno u noć. Ako je dab dobar – nako 23 sata poziva više nema.
Cijela priča u prilogu našeg Harija Kočića.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.