HND i SNH uputili su u petak otvoreno pismo premijeru Andreju Plenkoviću i ministrici kulture i medija Nini Obuljen Koržinek u kojem podsjećaju na neriješene probleme te traže donošenje medijske strategije, novih medijskih zakona i fondova za novinarstvo.
”Prije četiri godine najavili ste kvalitetnu medijsku strategiju, reformu medijskog zakonodavstva, podršku kvalitetnom novinarstvu te slobodnim i profesionalnim novinarima i medijima. Nije donesen novi Zakon o medijima ni novi Zakon o Hrvatskoj radioteleviziji, a Zakon o autorskom pravu i srodnim pravima u javnoj su raspravi kritizirale gotovo sve relevantne strukovne organizacije” , ističu novinarske strukovne organizacije.
Hrvatsko novinarsko društvo i Sindikat novinara Hrvatske podsjećaju kako su prošle godine bili prisiljeni izaći na ulicu i prosvjedovati opterećeni golemim brojem sudskih tužbi protiv novinara i medija, političkim pritiscima i pritiscima oglašivača, prijetnjama novinarima. Osim toga, prosvjedovali su i zbog ugrožavanja profesionalnih prava i standarda, nepoštivanja medijskih zakona i izostanka ozbiljne medijske politike.
Danas je situacija još gora, ističu HND i SNH dodajući i kako je koronakriza dodatno produbila tešku ekonomsku situaciju u medijskom sektoru i pokazala koliko su novinari i medijski radnici zapravo nezaštićeni. Naglašavaju i kako smo prije izbijanja ove krize u posljednjih nekoliko godina ostali bez 50 posto zaposlenih u medijima, a istodobno su radni uvjeti novinarima i fotoreporterima postajali sve teži.
Osnivanje javnog fonda za novinarstvo
Stoga, u otvorenom pismu HND i SNH traže donošenje medijske strategije, novog Zakona o medijima, prihvaćanje HND-ovih primjedbi na prijedlog Zakona o elektroničkim medijima te donošenje novog Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji. Osim toga, traže osnivanje javnog fonda za novinarstvo, kratkoročnog fonda za pomoć novinarstvu, jačanje socijalnog dijaloga, zaustavljanje tzv. .slapp tužbi te uključivanje HND-a i SNH u procese odlučivanja.
”Očekujemo da ćete u novom mandatu posvetiti zasluženu pozornost poboljšanju medijskog zakonodavstva kako bi se osigurala neovisnost medija i uvjeti za slobodan i profesionalan rad novinara, bez pritisaka, zastrašivanja i učestaloga kršenja temeljnih ljudskih prava na slobodu izražavanja mišljenja, kao i temeljnog prava na sindikalno organiziranje i kolektivno pregovaranje zajamčeno konvencijama Međunarodne organizacije rada. Ako novinari žive i rade u uvjetima siromaštva, korupcije ili straha, nema slobode medija, a bez slobode medija nema demokracije”ističu u HND-u i SNH-u.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.