I danas se nastavljaju reakcije na navodne odluke nekih zdravstvenih ustanova da svojim zaposlenicima koji se zaraze koronavirusom zbog "neodgovornog ponašanja" van radnog mjesta, smanjuje naknadu za bolovanje.
Nakon što su u ponedjeljak reagirali Hrvatska udruga za medicinsko pravo, predsjednik Hrvatske komore medicinskih sestara Mario Gazić, ali i ministar zdravstva Vili Beroš, danas se oglasila Hrvatska liječnička komora.
Podsjetimo, nakon što je Večernji list objavio da se zaposlenike bolnica nakon povratka s odmora ne testira na Covid-19 nego potpisuju izjavu da su se na svojem godišnjem ponašali odgovorno, a da neki idu toliko daleko da zdravstveni djelatnici neće imati pravo na plaću tijekom bolovanja ako od Covida-19 obole zbog nemarnog ponašanja, reagirala je Hrvatska udruga za medicinsko pravo. Najoštrije su osudili takvo postupanje te istaknuli više spornih elemenata u tome.
Predsjednik Hrvatske komore medicinskih sestara Mario Gazić za N1 je rekao da su i oni iznenađeni napisima. Napomenuo je da medicinske sestre nikad nisu unijele virus u zdravstveni sustav te da se osjećaju diskriminirajuće “jer su trebale dobiti pohvale od sustava, a ispostavlja se da ih se još više kontrolira”.
Na konferenciji Nacionalnog stožera za civilnu zaštitu tu je situaciju komentirao i ministar Vili Beroš koji je prvo istaknuo stavke zakona koji razlikuje tri kategorije bolovanja, odnosno nesposobnosti za rad koje demantiraju da je moguće uskraćivanje plaće. Također je istaknuo da ne vjeruje da netko ne bi isplatio plaće jer se osoba zarazila van bolnice.
O situaciji su se oglasili i iz Hrvatske liječničke komore koji kršenje prava liječnika, posebno u ovako teškoj epidemiji, smatraju neprihvatljivim i neodgovornim.
“Najteži teret borbe s epidemijom covid-19 nose upravo liječnici i zdravstveni radnici koji svakodnevno izloženi zarazi na poslu riskiraju svoje zdravlje i život, a posebnom riziku i stresu su izložene njihove obitelji. HLK stoga najoštrije osuđuje svaki protuzakonit pokušaj smanjivanja liječničkih plaća i naknada za bolovanje u ovim izazovnim vremenima”, navode u priopćenju.
#related-news_0
Neupitno je da se liječnici kao i svi zdravstveni radnici trebaju ponašati odgovorno. “Liječnici su itekako svjesni svih opasnosti koje proizlaze iz zaraze koronavirusom. Kako po vlastito zdravlje i život, tako i po zdravlje i život pacijenata. Međutim, liječnici, kao i svi ostali građani, moraju “živjeti s covidom”. Niti jedno društvo ne može isključivo liječnike i druge zdravstvene radnike tijekom ove epidemije zatvoriti u neki oblik “trajne karantene”, niti liječnici mogu u privatnom životu živjeti pod staklenim zvonom, bez kontakata s drugim ljudima”, naglasio je predsjednik Komore dr. sc. Krešimir Luetić.
Dalje navode da HLK drži neprihvatljivim pokušaj zakidanja liječnika na naknadi plaće za vrijeme samoizolacije zbog navodnog “neodgovornog” ponašanja. Komora traži striktno pridržavanje upute Ministarstva zdravstva svim zdravstvenim ustanovama iz travnja ove godine, koja je liječnicima i drugim zdravstvenim radnicima za vrijeme samoizolacije zbog kontakta sa zaraženom osobom na radnom mjestu dala pravo na naknadu plaće u visini prosječne plaće u posljednja tri mjeseca.
Nadalje, Komora smatra da je u cijelom hrvatskom zdravstvenom sustavu potrebno ujednačiti kriterije testiranja zdravstvenih radnika po povratku s godišnjeg odmora, sukladno epidemiološkim indikacijama. Liječnička komora očekuje da se do kraja ovog tjedna zdravstvenim ustanovama propišu ujednačeni kriteriji testiranja.
#related-news_0
HLK osuđuje postupak uprava pojedinih bolnica kojim traže od liječnika da potpisom jamče da su se tijekom godišnjeg odmora ponašali epidemiološki “odgovorno”. Primjeri upozorenja koja sadrže prijeteći ton, a koje su izdale neke bolnice, duboko su zabrinjavajući. Takvo postupanje bolničkih uprava predstavlja zadiranje u prava liječnika.
“U ovakvom epidemijskom okruženju kakvo je u Hrvatskoj danas, praktično je nemoguće bez sumnje dokazati točno mjesto zaraze pojedinca, stoga HLK traži da se svim liječnicima zaraženim koronavirusom prizna profesionalna bolest i da se naknada za bolovanje isplaćuje sukladno propisima za profesionalnu bolest, tj. da zaraženi liječnici i drugi zdravstveni djelatnici dobivaju delimitiranu naknadu za bolovanje”, jasan je u svojem stavu dr. Luetić.
“Hrvatski liječnici svoj poziv obavljaju profesionalno, odgovorno i prema najvišim etičkim standardima, stoga je samovoljno procjenjivanje “odgovornosti” liječnika, od strane ravnatelja zdravstvenih ustanova, u potpunosti neprihvatljivo. Fokus uprava zdravstvenih ustanova treba biti na što boljoj organizaciji posla te pružanje maksimalne moguće zdravstvene skrbi pacijentima”, ističu iz HLK-a.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.