Vlada je na sjednici prihvatila 30-ak od ukupno 183 podnesena amandmana na Zakon o obnovi Zagreba i okolice nakon potresa, a tri amandmana djelomično.
Ministar graditeljstva i prostornog uređenja Darko Horvat nakon sjednice Vlade iznio je zaključke:
“Pred nama je 183 podnesenih amandmana od kojih je određeni broj koji su istog ili skoro istog sadržaja. U analizi smo se rukovodili stručnim prijedlozima i velik dio njih su prijedlozi određenih stručnih tijela koji su se usuglasili s ovim zaključkom.
Spremni smo prihvatiti u potpunosti 30-ak amandmana, a amandmane Ljubice Lkačić, Domagoja Hajdukovića i Natalije Martinčević spremni smo prihvatiti djelomično, tj. tijekom sutrašnjeg predstavljanja ovih amandmana u Saboru predstavit ćemo na koji način bismo rado usuglasili konačnu izrijeku članaka zakona.”
Vlada je prihvatila amandmane i zaključila sjednicu Vlade.
Plenković: Cilj je Zakona o obnovi Zagreba da bude kvalitetan i održiv
Premijer Andrej Plenković poručio je kako je cilj Zakona o obnovi Zagreba, Krapinsko-zagorske županije i Zagrebačke županije nakon potresa, da bude kvalitetan, održiv i da dugoročno osigura obnovu glavnog grada i dijelova te dvije županije.
#related-news_0
“Naš je cilj da ovaj zakon bude kvalitetan, održiv i da dugoročno osigura obnovu Grada Zagreba i dijelova ove dvije županije”, rekao je Plenković na sjednici Vlade, na kojoj je razmatrana samo jedna točka – davanje prethodne suglasnosti predstavniku Vlade za prihvaćanje amandmana drugih predlagatelja na Konačni prijedlog zakona o obnovi zgrada oštećenih potresom na području Grada Zagreba, Krapinsko-zagorske županije i Zagrebačke županije.
Vladin je pristup uključiv i konsenzualan, zato su odlučili prihvatiti veliki broj amandmana, a mnogi od njih bili su istovjetni, kaže Plenković.
Plenković je istaknuo da su analizirali sve prijedloge pa će danas, s obzirom na sutrašnju raspravu u Saboru o amandmanima, usvojiti zaključak o davanju prethodne suglasnosti predstavniku Vlade za prihvaćanje amandmana drugih predlagatelja.
Definicija modela rekonstrukcije
Podsjetimo, konačnim prijedlogom zakona o obnovi od potresa, definira se model po kojem će konstrukcijsku obnovu zgrada u udjelu od 60 posto financirati država, a po 20 posto Grad Zagreb i županije te vlasnici nekretnina.
Ugrađeni su socijalni kriteriji, odnosno dohodovni i imovinski cenzus, pa će građanima s minimalnom plaćom i bez značajnije imovine država i županija, grad ili općina u potpunosti financirati konstrukcijsku obnovu nekretnina.
#related-news_0
Plaćanja iznosa od 20 posto bit će oslobođeni i vlasnici nekretnina ako njihov dohodak u protekloj i tekućoj godini ne prelazi 4000 kuna, a isto vrijedi i za one čija je ukupna imovina na dan potresa vrijedila manje od 200.000 kuna.
U potpunosti će se financirati konstrukcijska obnova invalidima Domovinskog rata te korisnicima socijalne skrbi koji primaju pomoć za uzdržavanje, a razmotrit će se da se to pravo omogući i svim osobama s invaliditetom, najavio je u saborskoj raspravi o zakonu premijer Andrej Plenković.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.