Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić ocijenila je seksističkom izjavu predsjednika Republike Zorana Milanovića, koji je saborske zastupnice nazvao “samodopadnim narikačama”, dodajući da obiluje i drugim "uvredljivim i omalovažavajućim etiketama".
“Nazvati političarke, saborske zastupnice, ‘samodopadnim narikačama’ jest seksizam budući da ih se vrijeđa i omalovažava temeljem spola (narikače su izraz koji se koristi isključivo za ženske osobe)”, ocijenila je Ljubičić u priopćenju pozivajući političare na veću odgovornost u javnoj komunikaciji.
Pravobraniteljica smatra da je predsjednikov govor, u kojem je kritizirao saborske zastupnice Daliju Orešković (SiP) i Marijanu Puljak (Pametno), direktno i indirektno obilovao “uvredljivim i omalovažavajućim etiketiranjima”.
Naime, Milanović je rekao da je Orešković došla na čelo Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa s 36 godina kao “potpuno nepoznata i drugorazredna odvjetnica” te da je izabrana jer je bila “najmanje loša” i da se oslanjala na infrastrukturu tadašnjeg supruga. Sve je to rekao reagirajući na performans i javnu kritiku u kojoj su Puljak i Orešković osudile to što je predsjednik Milanović boravio u “klubu” direktora Janafa Dragana Kovačevića.
Pravobraniteljica smatra da je seksistički i “insinuirati da je jedna od njih bila premlada da bi kvalitetno obavljala posao te da je izabrana zahvaljujući ‘infrastrukturi’ svog supruga, a drugu omalovažavati kao prestaru da se angažira politički”, kao i izjaviti da su zastupnice “mali ometači”.
#related-news_0
“Seksizam je i patronizirajuće nazivanje dvije saborske zastupnice ‘malim ometačima’. Primjetno je da se prema ženama u politici takve kvalifikacije upućuju s manje zadrške nego kada su u pitanju muškarci”, nastavlja pravobraniteljica.
Dodaje kako je nužno da osobe koje obavljaju javne dužnosti, pogotovo političari, vode računa o većoj odgovornosti koju snose za izrečeno u javnom prostoru jer svojim izjavama i ponašanjem daju primjer drugima. Ponovno je pozvala javne osobe da se vode najvišim standardima ponašanja i komunikacije, dodajući da je dio takvih standarda i poštovanje ustavnog načela ravnopravnosti žena i muškaraca, što znači odsutnost bilo kakvog seksizma i spolnih stereotipa.
B.a.b.e.: Kritika izrečena kroz seksističke uvrede je ušutkavanje svih žena u javnom prostoru
“Sloboda kritike jedna je od suštinskih karakteristika demokracije i stoga treba biti sastavni dio politike i javnog diskursa. Međutim, kritika izrečena kroz seksističke uvrede postaje nešto sasvim drugo – to je diskriminacija i ušutkavanje ne samo pojedinih žena, već svih žena u javnom prostoru”, poručila je udruga B.a.B.e. u reakciji na izjavu predsjednika Republike Hrvatske.
Iz udruge ističu da je Milanović današnjom izjavom o zastupnicama Orešković i Puljak nastavio niz sve češćih seksističkih napada na žene u hrvatskoj politici te da je pribjegao rodnim stereotipima koji, kako tvrde, često onemogućuju političko sudjelovanje žena, a posebice žena koje postavljaju “škakljiva” pitanja i preispituju pravednost društvenog poretka.
#related-news_0
“Naposljetku, izricanjem ograde: ‘nadam se da ovo neće biti napad na njezinu ženskost i da nisam rekao ništa seksistički’, predsjednik nam daje naslutiti da je možda i sam svjestan kako je takva retorika problematična, ali ne uspijeva ukloniti negativne posljedice onoga što je izrečeno”, ocjenjuju iz udruge.
Podsjećaju da prema EIGE-ovu indeksu rodne ravnopravnosti Hrvatska ima vrlo nizak rezultat u području političke moći žena, a drže da su etikete poput “narikača” i “alapača” jedan od vidljivih simptoma neravnopravnosti u tom segmentu.
CESI: Bilo bi primjereno da se Milanović ispriča
Iz Centra za edukaciju, savjetovanje i istraživanje poručili su da je današnja Milanovićeva izjava “tipičan primjer seksizma”. Tužno je, ističu, da upravo oni koji su na najvišim pozicijama moći potiču rodne stereotipe, seksističke stavove i nasilnu komunikaciju, umjesto da vode primjerom.
#related-news_0
“Osim toga, na ovaj način se neće ostvariti ravnopravnost i društvo u kojem nitko neće biti diskriminiran ili uplašen – kako je predsjednik Republike Hrvatske u izbornoj kampanji obećavao”, rekli su iz CESI-ja na upit Hine.
Napominju da je seksizam jedan od glavnih uzroka rodne neravnopravnosti koja, među ostalim, dovodi do rodno uvjetovanog nasilja.
“Seksizam i fizičko nasilje dio su istog kontinuuma kojim se zlostavljaju žene. Predsjednik bi trebao preuzeti odgovornost za izgovorene riječi i bilo bi primjereno da se ispriča za svoje ponašanje”, zaključuju.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.