"Zamislite da mladu medicinsku sestru šalju na rad s bolesnikom na respiratoru"

Vijesti 12. lis 202018:16 > 18:18
N1

Brankica Grgurić, predsjednica Hrvatskog strukovnog sindikata medicinskih sestara - medicinskih tehničara, opisala je na što nalikuje život medicinskih sestara i tehničara, kojih ionako nedostaje, u pandemiji kad jedan pacijent na respiratoru iziskuje dvije sestre.

“Dolazim iz KB-a Sv. Duh, bavim se poslovima nadzora i sprečavanja bolničkih infekcija”, predstavila se Grgurić.

Rekla je da je zdravstveni sustav u Hrvatskoj odavno prenapregnut:

VEZANE VIJESTI

“Odavno smo upozoravali da medicinskih sestara nedostaje. One su osobe koje skrbe za najteže bolesnike, a na kraju krajeva, brinu od rođenja do smrti. Danas, kad nam je došao covid, ne u listopadu, nego još od veljače osjećamo veliki pritisak u sustavu zdravstva, jer to je jedna velika nepoznanica i nažalost iz raspoloživog, nedovoljnog broja medicinskih sestara, mi smo morale slati naše medicinske sestre u izolacije i rad u intenzivnoj jedinici, što je izolacija s najtežim bolesnicima.”

Rekla je da se u javnosti često govori o broju kreveta, te se požalila da se “navodi da su kreveti često prazni”.

“Ne brojimo krevete, nego težinu bolesnika, a naši bolesnici često spadaju u 4. kategoriju, znači vrlo zahtjevni i teški bolesnici”, kazala je Grgurić i nabrojala što dio onoga što znači taj dio posla:

#related-news_0

“Aspiracija bolesnika, njega usne šupljine, sigurnost cijevi i cijelog sustava što doprinosi smanjenju rizika od razvoja bolničke infekcije.”

Komentirala je potom manjak od najmanje 4000 medicinskih sestara i tehničara koliko ih danas nedostaje u Hrvatskoj.

“Imali su lijepog vremena dugoročno raditi na tom problemu. Dugoročno su šparali na medicinskim sestrama i očekivali čuda. A čuda se ne događaju. S brojkom od četiri, četiri i pol tisuće apsolutno se ne slažem, jer ako bismo radili po Pravilniku o posebnim uvjetima i sistematizaciji radnih mjesta, to bi bio daleko veći broj”, ustvrdila je.

Rekla je da je to jedino zanimanje za koje se ide pet godina u školu:

#related-news_0

“Petu godinu smo nekoć imali za pripravnički staž. Medicinske sestre su se praktički osposobljavale da budu vješte medicinske sestre i za to su dobivale i naknadu, što je rasterećivalo budžete roditelja, a one su dobivale jednu sigurnost znanja i vještina. Danas je naša država i na toj petoj godini ušparala i opet nemaju dovoljno novca.”

Dalje je opisala koliko je neophodno iskustvo u toj profesiji:

“Zamislite da ste mlad čovjek i da vas netko pošalje u intenzivnu jedinicu na respirator da brinete o bolesnicima, na određene aparate, na perfuzore, infuzomate. Za to treba vještina, iskustvo. Ne možemo mladu sestru gurnuti u ralje tog sustava i čuditi se što nam mladi ljudi odlaze. A nije da ne žele raditi. Od nas se nema tko njima baviti, nema vrijeme koje bi proveli u edukaciji na pacijentu uz stanji nadzor.”

#related-news_0

Upozorila je da su morali slati ionako deficitarne sestre u pretrijažu:

“Nije to samo: ‘Izmjerila mi je temperaturu.’ Treba uzeti podatke, procijeniti koja vrsta bolesnika stoji u redu, jer vrlo često kad autobus dođe, odjednom dođe i 20 bolesnika. Uskoro dolazi zima, našim sestrama će biti hladno, a naši bolesnici će čekati na snijegu i vjetru.”
Rekla je da im mladi odlaze nakon samo dva, tri mjeseca rada, zato što “ne mogu izdržati taj surovi sustav”. Dalje je opisala što čine odgovorni u zdravstvenom sustavu:

“Jedva čekaju što više prekovremenih sati, jer onda ušparaju na zapošljavanju, a onda nam te prekovremene sate ne žele platiti.”

Rekla je da ne zna jesu li odgovorni napravili makar procjenu koliko duguju medicinskim sestrama i ostalima u sustavu zdravstva, od liječnika, preko čistačica, serviserki, portira i nosača.

“Odgovorni pokazuju samo dovoljno sluha za osnovati povjerenstvo i kroz ta povjerenstva ponovo gubiti vrijeme”, rekla je.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.