Natalija Martinčević, predsjednica Odbora za informiranje, informatizaciju i medije, članica NS Reformista u Saboru, objasnila je za N1 zašto i s kojim je ciljem najavila skoru sjednicu o govoru mržnje i nasilju.
Martinčević je rekla da će tema biti radikalizacija društva, širenje govora mržnje i poziva na nasilje u medijima:
“Neposredan povod je ovo što se dogodilo na Tru Svetog Marka. Nakon toga mladić koji je imao oko 400 prijatelja na Facebook profilu, u nekoliko sati je dobio 1500 lajkova, preko 200 komentara od kojih su većina bili potpora, podrška, pozivi na nastavak takvog djelovanja. Vidimo da se ovakve situacije iz digitalnog svijeta prebacuju u stvarni svijet.”
Marinčević je rekla da je sličan slučaj bio i u Splitu prošle godine, iako se tada nije radilo o terorističkom činu, nego o “obračunu vezanom uz narkomilje”:
“Ali se dogodilo isto s objavama na portalima, na mrežama. Imali smo čak i grupu podrške. Ministrica je najavila set mjera, ali se nije puno toga dogodilo… Pozitivno je što sada idemo konačno s novim zakonom o elektroničkim medijima, u saborskoj proceduri bi trebao biti za dva tjedna.”
Martinčević je rekla da jest činjenica da se cijeli svijet suočava s krizom i posljedicama, pa tako i u Hrvatskoj.
#related-news_0
“Ljudi su pod velikim pritiskom”, kazala je, svjesna straha od zaraze, gubitka posla, smanjivanja primanja.
Rekla je da razumije i frustracije zbog stanja u pravosuđu, ekonomiji.
“Ali svi koji komentiraju teroristički čin, pokušaj ubojstva, i stavljaju ga u kontekst: ‘Gledajte, to baš nije dobro, to nije trebalo tako, ali…’, i onda se nadograđuju neka objašnjenja, razlozi, argumenti, to nije dobro bez obzira na stanje u društvu, što smo jadni i nesretni. Poruke iz Domovinskog pokretra, od Vidović Krišto, od Penave, čak i od gospodina Škore išle su upravo u tom smjeru. Dakle, nakon toga da to nije dobro, išlo je obrazlaganje zašto je do toga došlo, zbog čega je taj mladić to učinio, na neki način i opravdavanje. Tu moramo podvući liniju da nasilje, govor mržnje nisu stvari koje se smiju dopuštati”, kazala je Martinčević.
#related-news_0
“Sloboda govora nije sloboda govora mržnje. Ne može se sloboda govora koristiti za pozivanje na nasilje. Ako to budemo tolerirali, događat će nam se ovo što se dogodilo”, upozorila je.
“Novim zakonom o elektroničkim medijima moramo jasno utvrditi odgovornost urednika. Oni ne mogu biti odgovorni samo za sadržaj koji je često formiran tako da izaziva komentare”, kazala je.
“Jer, ideja je da je više komentara veća čitanost i više oglašivača. To je princip tržišnog natjecanja. Ako su urednici odgovorni za sadržaj i oglašavanje, moraju biti odgovorni i za komentare koji se na portalima pišu”, rekla je i dodala:
“Oni moraju paziti da se gase i brišu komentari koji su poziv na mržnju, nasilje, vrijeđanje, diskriminaciju.”
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.