Ugledni psihijatar Tomislav Franić, član izvršnog odbora HUBOL-a, gostovao je u programu N1 i komentirao stanje s epidemijom koronavirusa u Hrvatskoj.
Komentirajući kritike HUBOL-a prema Stožeru i mjerama koje uvode, Franić je rekao da oni ne kritiziraju, nego govore istinu utemeljenu na brojkama.
“Danas smo dosegli dvije nesretne brojke. Prije dva tjedna HUBOL je s drugim liječničkim udrugama rekao da će se na 2000 pacijenata u bolnicama sustav početi raspadati. Mi danas po prvi put imamo da punimo šatore u Varaždinu, hotele u Čakovcu. Mi već dva tjedna vapimo, vrištimo, govorimo, ne kritiziramo, apeliramo na ozbiljniji pristup ovoj epidemiološkoj situaciji koja se raspada. Virus očito cirkulira slobdono u populaciji. Mi danas već imamo tisuću, tisuću i pol mrtvih”, kazao je Franić.
#related-news_0
“Dosegli smo 1500 mrtvih. To je 1500 obitelji koje razmišljaju jesu li članovi njihovih obitelji mogli živjeti još jedan mjesec, još koju godinu. U konačnici i pokopani su u krugu od desetaj ili 15 ljudi”, rekao je Franić i objasnio usporedbe s Italijom u vrijeme najgore epidemije u toj zemlji:
“Neki su reklii, kad kažemo da danas imamo situaciju Italije, neki misle da se mi možda šalimo, da je to pretjerivanje. Italija je 15 puta veća od nas i ako mi to prevedemo u brojeve, današnjih 56 mrtvih odgovara broju od 840 umrlih u jednom danu u Italiji. Italija je u doba najvećeg svog peaka, u doba Bergama, imala možda tjedan ili dva dana brojke preko 900. Inače se kretala između 800 i 900 umrlih dnevno.
#related-news_0
“Ne mislim da će korona iskorijeniti čovječanstvo. Međutim, svaki dan umire 50, 60 ljudi koji nisu trebali umrijeti. Mi, kao medicinari, ne možemo pristati na to. Možda ekonomisti ili političari mogu pristati na to i kazati da je to prihvatljiva cijena za održanje ekonomije i to je njima na njihovu savjest i na njihovu odgovornost”, kazao je dalje i ustvrdio gdje leži odgovornost za to što se događa:
“Naša Vlada, kad god nam se dogodi nešto pozitivno, kad nam se podigne kreditni rejting, onda je to zasluga Vlade. A kad imamo epidemiološke mjere koje su loše, onda je to odgovornost građana koji se ne pridržavaju. Odgovornost i za napredak i za nazadovanje u državi moraju preuzeti oni koje smo izabrali.”
#related-news_0
“Svako odgađanje je mrcvarenje, svako odgađanje je gubljenje situacije. Situacija je preuzela kontrolu nad nama. Danas, kad bi korona nestala, imat ćemo nekoliko stotina umrlih obzirom kakva je situacija u bolnicama i s krevetima”, rekao je Franić.
Istaknuo je da su djeca i adolescenti u ovoj krizi daleko najupropaštenija generacija, a kad se govori o lockdownu, da je riječ o traumatskom iskustvu koje će imati katastrofalne učinke i na djecu i na mlade.
“Porast je anksioznih poremećaja koje proizlaze iz nesigurnosti i konfuzije i bombardiranja različitim, kontraditornim informacijama, koje se mijenjaju iz dana u dan. Nedostaje nam čvrsto liderstvo, jedna točka koja će nas pokušati tržati dve na okupu u ovoj situaciji”, rekao je Franić.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.