Predsjednik Hrvatske gospodarske komore (HGK) Luka Burilović bio je gost N1 Studija uživo.
Komentirao je mjere Vlade za spas poduzetnika i obrtnika.
“Moram reći da podržavamo kao institucija mjere koje su umjerene na očuvanje radnih mjesta i gospodarstva. Mi smo rekli da apeliramo na Vladu da na sebe preuzme najveći dio tereta koji je potreban kako bi se ublažile posljedice koje imaju neki sektori. Smatramo da su mjere primjerene trenutku i u skladu s proračunskim mogućnostima. Mjere zatvaranja su ipak na jedno kraće zatvaranje i da su usmjerene na određene sektore, odnosno prije svega ugostitelje i ugostiteljske objekte. Naravno da smatramo da je opstojnost tog sektora bitna, ali mislim da je Vlada s ovim mjerama kompenzacijskim koje je izašla pogodila trenutak i mislim da su one primjerene ovom trenutku”, kazao je Burilović.
Burilović je rekao kako će Vlada i dalje davati potpore radnicima od četiri tisuće kuna.
“Drugi dio kojim se olakšava je pokriće dijela fiksnih troškova i osiguranje covid-kredita s minimalnom kamatom. Ja trenutno mislim da priča oko smanjenja PDV-a u ovom razdoblju ne bi trebala biti predmet ovih kriznih mjera, nego je treba promišljati u kontekstu strukturnih mjera”, ističe.
Što sa smanjenjem PDV-a?
“Dakako da i mi kao HGK podržavamo razgovore oko smanjenja PDV-a, mislim da ćemo o tome morati razgovarati nakon ove krize. U svakom slučaju, s obzirom na to da je to jako važno, tu temu treba otvoriti koliko god to ministru bilo teško. Mislim da ćemo, ukoliko želimo biti konkurentni, otvoriti tu temu vrlo brzo”, rekao je Burilović.
Napominje kako je vrijeme da se razgovara i o strukturnim reformama.
“U sklopu njih treba razgovarati i o mogućim stopama PDV-a. Mogu razumjeti Vladu, svi sektori traže smanjenje PDV-a, ali to je nemoguće. Teško je iz državnog proračun koji je takav kakav jest zadovolji sve potrebe i ispuniti želje svih”, tvrdi.
“Apeliram na sve poduzetnike i građane – ovo je godina koju svi moramo preživjeti. Sačuvana su radna mjesta i to upravo onim mjerama koje su bile u proljeće. Bilo je jako puno raznih analitičara i ekonomista koji su rekli da će biti 300-400 tisuća nezaposlenih i bili su u krivu”, dodaje.
“Mora se raditi na strukturnim promjenama hrvatskog gospodarstva”
Burilović tvrdi kako smo previše ovisni o uslugama i turizmu i kako moramo raditi na strukturnim promjenama hrvatskog gospodarstva.
#related-news_0
“Moramo konačno shvatiti da je proizvodnja, izvoz nešto što nas može izvući iz ove krize. Ja se nadam da će do kraja godine doći do izdavanja ovog cjepiva i da ćemo na proljeće polako izlaziti iz ove krize i da ćemo se moći okrenuti razvoju kompletnog gospodarstva. Uz sredstva koja očekujemo iz EU fondova s dobrim planiranjem i programiranje s naglaskom na gospodarstvo. Ako cjepivo dođe do ranog proljeća, mi možemo već računati da ćemo u negdje 3., 4. mjesecu imati još bolju sezonu nego što je to bila ova”, objašnjava.
Smatra kako bi s ovim zatvaranjem od nekoliko tjedana pad BDP-a mogao biti nešto više od 8 posto koliko predviđa vlada, a kako Europska komisija predviđa 9,6 posto.
Komentirao je i članarine koje se plaćaju Hrvatskoj gospodarskoj komori, a koje vlasnici tvrtki često ističu kao problem.
“97 posto tvrtki plaća 42 kune. Složit ćete se da 42 kune nije sigurno ključna stvar koja opterećuje i ključna koja opterećuje hrvatskog gospodarstvo. Austrijska komora, oni imaju 3800 zaposlenika, HGK ima 380. Članarina koju plaća 97 posto naših tvrtki je 42 kune. Mislim da ne stoji primjedba nekih tvrtki da 42 kune plaćanja članarine znatno utječe na razvoj hrvatskog gospodarstva”, ističe.
“Komora poziva putem javnih medija tvrtke da koriste naše usluge besplatno, to je velika razlika između reklamiranja nekih tvrtki i njihovih proizvod. Komora poziva sve hrvatske tvrtke koje su članice da koriste naše usluge besplatno”, dodaje.
Burilović je također napomenuo kako je doprinos ukinut te kako se on ne plaća te da se članarina plaća te da su je četiri puta smanjivali.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.