U Hrvatskoj zasad nema gripe! Početak sezone trenutno je 'samo na papiru' jer nije potvrđen nijedan oboljeli, a lani su u istom razdoblju bila već 134 slučaja.
Inače, do kraja prošle sezone te svakogodišnje respiratorne bolesti registrirano je 59.725 slučajeva, što je u razini hrvatskog prosjeka, koji se povremeno povećava ili pak smanjuje, što ovisi o odazivu na cijepljenje, ali ova bi godina mogla ozbiljno “podbaciti”, piše Jutarnji list.
Ovoga puta gripu je smijenio covid-19. Što potvrđuju i trendovi s južne hemisfere, točnije iz Australije i Novog Zelanda, koji trenutno ulaze u ljeto, a tijekom zime imali su znatno manje gripe u odnosnu na godišnje prosjeke. Tvrdilo se tada da je zbog covida gripa imala manju mogućnost širenja, jer su epidemiološke mjere onemogućile njezino brzo širenje tijekom hladnijih dana, što se, čini se, pokazalo točnim objašnjenjem. Primjerice, Australija u prosjeku ima u svakoj sezoni oko 86.000 oboljelih, a do rujna ove godine testirana su 96.294 uzorka, od kojih je samo 946 bilo pozitivno na gripu. I na Novom Zelandu situacija je bila slična. Od 159 uzorak ni jedan nije bio pozitivan.
Zbog korone gripa u drugom planu
Očito, “kraljica” zimskih respiratornih infekcija, gripa, ove će sezone ostati u drugom planu, odnosno izgubila je primat pored korone. Naime, covid-19 i dalje je vodeći zdravstveni i svaki drugi problem diljem svijeta. Epidemija ne posustaje, ali je zato barem gripa stigla tek u naznakama, i to samo u malom broju zemalja. U Hrvatskoj zadnji podaci govore da gripe nema, odnosno laboratorijski nije potvrđen ni jedan slučaj, premda je lani u ovo vrijeme već krenula ta sezonska infekcija. Činjenica je da svake godine sezona gripe krene sredinom studenog, a završava tek u ožujku ili travnju. No, po svemu sudeći, ova će sezona biti potpuno nespecifična i po broju oboljelih i po broju hospitaliziranih teških slučajeva gripe.
Prema podacima Europskog centra za kontrolu bolesti (ECDC), još nije zabilježena ni jedna hospitalizacija zbog gripe u 55 zemalja Europe koje se prate u toj organizaciji, a 30 zemlja prijavilo je aktivnosti u početnoj fazi, pet izvještava o niskom intenzitetu, a 29 zemalja nije prijavilo nikakvu aktivnost gripe. S obzirom na to da se radi tek o pokojem slučaju, svjetska karta gripe Svjetske zdravstvene organizacije još je bijela. Naime, sve dok u zemlji nema više od 10 slučajeva gripe, ona ostaje u bijelom, a takva je trenutačna situacija u svim europskim zemljama.
Epidemiološke mjere urodile plodom
“Mi u Zagrebu, primjerice, nemamo dosad ni jedan slučaj gripe, što baš nije bilo uobičajeno u prošlim sezonama, a po svemu sudeći rezultat je to nošenja maski i dugih epidemiološkim mjera zbog covida-19 koje ujedno štite i od drugih kapljičnih infekcija”, kaže dr. Zvonimir Šostar, ravnatelj Nastavnog zavoda za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar”.
Dijelom se smanjeni broj potvrđenih slučajeva gripe u svijetu tumači i mogućom okupacijom mikrobioloških laboratorija covidom-19 pa onda, kažu stručnjaci, vjerojatno ima manje vremena za drugu vrstu dijagnostike. No, Šostar tvrdi da se ne može generalizirati i kaže da se, primjerice, u Zagrebu radi i druga vrsta dijagnostike koja uključuje i potvrdu gripe u dostavljenim uzorcima.
“Naši mikrobiološki laboratorij ne radi samo dijagnostiku koronavirusa, već i sve ostale pretrage, što pokazuje i činjenica da svoj limit, odnosno ugovoreni posao s HZZO-om, u potpunosti ispunjavamo, ali gripe trenutno nema. No, očekivali smo da gripa ove sezone neće biti tako snažna kao inače, što zbog velikog odaziva građana na cijepljenje koje se trenutno privodi kraju, što zbog provođenja zaštite od covida-19”, objašnjava dr. Šostar.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.