Po tko zna put mijenja se ovršni zakon, no unatoč svim silnim naporima, ne pada broj blokiranih građana.
Ministarstvo pravosuđa spremilo je novi set mjera za pomoć ovršenim građanima kojeg će poslati u hitnu saborsku proceduru.
Za dug manji od 20.000 kuna može se provesti ovrha nad nekretninom jedino ako dužnik nema račun, nema ni lipe stalnih primanja i novčana ovrha nije uspjela. Onda mu nekretnina može u ovrhu, a to znači i na prodaju.
Ministar pravosuđa smatra da je nužno da ovrhovoditelj pismeno pozove dužnika na plaćanje i da mu rok od 15 dana, te da tek nakon toga može pokrenuti ovrhu i to tako da javnom bilježniku dostavi dokaz da je dužnik primio poziv i nije platio dug.
A da bi dužnik kojem je ovršena plaća i druga novčana primanja bio obaviješten o svim vrstama ovrhe koje su pokrenute nad njegovim sredstvima, rok za prijenos zaplijenjenog novca, odnosno do provođenja pravomoćnog ovršnog rješenja, jest 60 dana. To bi trebao smanjiti broj sporova, a sredstva do 10.000 kuna bi se blokirala ali se ne bi usmjerila na račun ovrhovoditelja nego bi čekala na sudsko rješenje kome pripadaju.
Ministar pravosuđa kani uvesti i svojevrsnu kaznu od 400 kuna za nepoštene vjerovnike: građani kojima su ovršeni računi za obveze koje su podmirili mogu u roku od tri mjeseca od ovrhe tražiti da im se ovršeni novac vrati s pripadajućim kamatama i 400 kuna za troškove i nepoštenje vjerovnika, piše Slobodna Dalmacija.