Split je bio bastion antifašizma i to će i ostati

Vijesti 26. kol 201518:49 > 18:50
N1

U Splitu je obilježena 74.obljetnica stradavanja mladića koji su sa splitskih Plokita krenuli u borbu protiv talijanskih okupatora u drugom svjetskom ratu. Nazvani su Prvi splitski partizanski odred, a uskoro bi trebali dobiti park koji će nositi to ime njima u čast.

Predstavnici grada Splita i anfitaštičkih udruga položili su vijence pred spomenikom Prvom splitskom partizanskom odredu. Potom su se uputili u sinjsku Rudušu gdje su prije 74 godine ustrijeljena 22 splitsko-makarska prvoborca i dvojica solinskih prvoboraca. Unatoč tome, Split još uvijek nema ulicu nazvanu njima u čast. Gradonačelnik je počeo razmišljati o novom prijedlogu.

‘Park bi trebao biti potpuno uređen sa dječjim igralištem, sa igralištem za odrasle i jedan dio parka mislim da bi to bilo primjereno da ima ime prvog splitskog ili partizanskog ili samo prvog splitskog odreda, ali je sve na vijećnicima’, kaže splitski gradonačelnik Ivo Baldasar.

Čelnici antifašističkih udruga kažu Split je na samom početku drugog svjetskog rata bio bastion antifašizma i to se nikad neće promijeniti.

‘Povijest se ne može mijenjati ma koliko tko htio. Ovi su mladići otišli u borbu za slobodu, a nažalost strijeljani su od onih koji su tu slobodu osporavali, strijeljani su od ustaša koji se sada žele pokazati kao nositelji slobode ovoga grada’, priča Josip Milat, predsjednik Udruge antifašista i antifašističkih boraca Splita

Prisutni su osudili inicijativu Mladog jastreba da pozdrav Za dom spremni bude pozdrav hrvatske vojske.

‘Gledajte, Za dom spremni – neki kažu to je stari hrvatski pozdrav, neki kažu nije. Ja nisam ekspert i nisam stručnjak, ali jedno je sigurno – i ako je stari hrvatski pozdrav, što je moguće, on je dobio jednu konotaciju tokom drugoga svjetskog rata koja ga povezuje direktno s ustaškim režimom a ustaški režim za mene je bio zločinački režim’, smatra splitski gradonačelnik.

Više u prilogu Ine Dukan.