Ustavni je sud to naložio nakon što je primio 18 zahtjeva za ocjenom ustavnosti u kojima su udruge i pojedinci u pitanje dovodili gotovo cijeli tekst zakona.
Hrvatski sabor u petak je većinom glasova donio novi Obiteljski zakon, ispunivši time nalog Ustavnog suda koji je prošle godine suspendirao Zakon koji je bio na snazi od rujna 2014. godine. Ustavni je sud to naložio nakon što je primio 18 zahtjeva za ocjenom ustavnosti u kojima su udruge i pojedinci u pitanje dovodili gotovo cijeli tekst zakona. Sud je u primjenu vratio Obiteljski zakon iz 2003. godine, a Ministarstvu socijalne politike i mladih naložio da izradi novi zakonski prijedlog.
Novi zakon, po tumačenjima iz Ministarstva, odnosno Vlade, načelno donosi iste pravne institute koje je definirao Obiteljski zakon 2014., uz manja izričajna usklađenja, uklanjanje suvišnih i pojašnjavanje nekih odredbi za koje se pokazalo da su potencijalno nedovoljno jasno normirane.
Nastavak rada zastupnika djece
Zakon će osigurati nastavak rada Centra za posebno skrbništvo, odnosno posebnih skrbnika koji su u njemu zaposleni kao zastupnici djece i osoba u odnosu na koje se vodi postupak lišenja poslovne sposobnosti.
Omogućit će se i nastavak rada obiteljskih medijatora kao posebno educiranih stručnjaka čiji je rad usmjeren na pružanje pomoći strankama u sporu da svoj sukob pokušaju riješiti mirnim putem, a s ciljem dobrobiti djeteta.
Sabor je Obiteljski zakon donio većinom glasova, “za” je bilo 84 zastupnika, “protiv” 22, a osam se zastupnika suzdržalo od glasovanja.