Naslijeđe štrajka: Kako nadoknaditi 150.000 nastavnih sati?

Vijesti 06. lis 201511:01 > 11:03
Ilustracija

Više od 150 tisuća neodrađenih nastavnih sati posljedica je štrajka u osnovnim i srednjim školama, izračunao je predsjednik Školskog sindikata Preporod Željko Stipić. Iako će nastavnicima dani provedeni u štrajku biti plaćeni, djeci bi izgubljene sate morali nadoknaditi.

“Ako su štrajkali učitelji, to ne moraju plaćati djeca. Odrada subotama ne dolazi u obzir i osobno, prvi bih pozvao djecu da ne dođu na neradni dan na nastavu. Ako trebaju odraditi propušteno, neka učitelji dođu subotom i provedu u zbornicama osam sati”, izjavio je za Jutarnji list Žarko Kozina, ravnatelj Osnovne škole Janka Draškovića u Zagrebu. List navodi i da će dobar dio škola neradni četvrtak (Dan neovisnosti) spojiti s petkom.

Nastava subotom nije opcija ni za Petra Mladinića, ravnatelja zagrebačke V. gimnazije. Ako i bude nužno propušteno određivati šestoga dana tjedna, onda će to, kaže, biti ponuđeno kao mogućnost, ali ne i obveza.

“Učenici imaju petodnevni radni tjedan i ne mogu ih tražiti da dođu odrađivati subotom”, kaže.

Dubravko Diklić, ravnatelj Strojarske tehničke škole Fausta Vrančića u Zagrebu, izračunao je tako da su njegovi u manjku za 400-tinjak sati, što, tvrdi, nije veliki gubitak i lako ga je moguće nadoknaditi.

Školska godina ima 180 radnih dana (zakon propisuje najmanje 175), odnosno 35 tjedana. Za maturante je to najmanje 160 nastavnih dana, odnosno 32 tjedna.

U godišnjim planovima rada škola utvrđen je, naime, broj radnih dana za provedbu nastavnog plana i programa, ali i broj, plan i raspored ostalih radnih dana za druge aktivnosti – pisanje ispita državne mature, školske priredbe, natjecanja, dan škole, dan župe, dan općine i grada, kao i za izlete, ekskurzije i slično, nabrajaju u Ministarstvu.

U varijanti da škola ipak ne uspije ostvariti predviđeni broj nastavnih tjedana, nastavna se godina, kažu u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta, može produljiti odlukom ureda državne uprave u županiji, odnosno Gradu Zagrebu, a uz prethodnu suglasnost ministarstva. To je moguće izvesti i nakon 10. lipnja 2016. kada završava školska godina.