Gost Dnevnika bio je predsjednik Hrvatskog novinarskog društva Saša Leković.
Gost Dnevnika bio je predsjednik Hrvatskog novinarskog društva Saša Leković, s kojim smo razgovarali o današnjim komentarima predsjednika hrvatske Udruge sudaca Đure Sesse, koji je bio gost Novog dana.
Što je sudac Sessa rekao o priopćenju svog suda možete pročitati ovdje.
Kako komentirate današnju izjavu gospodina Sesse, čini se da je ipak ublažio stajalište u odnosu na priopćenje koje ste ocijenili neprihvatljivim?
“Meni je drago da je rekao to što je rekao, jer se vidi da je razumio da je stil koijim se obraćao u priopćenju neprimjeren. Drago mi je i da je sam rekao da je problem, kada govorimo o nekim informacijama koje su objavljene prije nego su službeno dostavljene javnosti, u onome tko ih daje, a ne medijima koji ih objave.
Nisam se želio uplitati u dio koji bi sam Vrhovni sud trebao riješiti između sebe, kao što ih mi novinari u HND-u rješavamo probleme u svojoj struci. Drago mi je da je reagirao i referirao se od prvog priopćenja, s time da mi u svom nismo dovodili u pitanje to da je u svakom slučaju bilo i neznanja i neprimjerenih novinarskih reakcija, toga uvijek bude, ali ton kojim se obratio je bio neadekvatan u priopćenju. Kad pogledate i druge objave na stranici sudaca, bilo je i ranije neprimjerenih obraćanja novinarima.”
Pozvali ste novinare i medije na profesionalno izvještavanje u predizbornoj kampanji. Kako ocjenjujete nedavne primjere uredničkih intervencija, konkretno neobjavljivanje komentara Damira Pilića u Slobodnoj Dalmaciji te odlazak Zvonimira Bobana iz Sportskih novosti zbog njegovog intervjua u Jutarnjem listu.
“I to su bile teme današnje konferencije za novinare. Prije svega mogu ponoviti to da u dva dana nisu objavljena dva teksta kolege Pilića, i da su vrlo indikativni za situaciju za koju se bojim da se ne događa samo u Slobodnoj Dalmaciji. U posljednje je vrijeme pravo i posao urednika da odluči hoće li nešto izaći, međutim ne objaviti nešto nekome dva dana bez da mu se obrazloži je neprimjereno. Postoji i obveza redakcijskog vijeća da pita urednika zašto se to dogodilo, no prije dva i pol mjeseca je prestao mandat vijeća i nije izabrano novo. No HND će se i dalje dobro informirati o tome postoje li u svim medijima redakcijska Vijeća i poštuju li se statuti. Ako se ne poštuju tražit ćemo da im se ukine smanjena stopa PDV-a.”
Osudili ste i tužbu predsjednika HDZ-a Tomislava Karamarka protiv tjednika Nacional, što smatrate spornim?
“Naravno da svatko može tužiti, i upozorili smo da privatna tužba protiv osobe koja je nešto izjavila, da je isto legitimna, no problematično je što je tužba protiv nakladnika koji je objavio autorizirani intervju od javne osobe s temom od javnog interresa, pritisak na medije. Ako će se takve tužbe događati i da će nakladnici zbog toga biti proglašeni krivima, to će biti nedopustivo i smatramo to pritiskom na novinare, jer tako pokazuje i pravna praksa iz svijeta.”