Hrvatska policija zatražila je preko Interpola od austrijskih i njemačkih kolega objašnjenje zbog čega nisu postupili po europskom uhidbenom nalogu u slučaju predsjednika uprave mađarskog MOL-a Zsolta Hernadija koji je unatoč tjeralici zbog hrvatskih optužbi za korupciju putovao van Mađarske.
U Ministarstvu unutarnjih poslova Hini je potvrđeno da su preko Interpola od austrijske i njemačke policije zatražili informaciju je li Hernadi bio u tim zemljama, kao i objašnjenje zbog čega, ukoliko su te tvrdnje istinite, policije nisu postupile po europskom uhidbenom nalogu.
Odgovor još nije došao, a hrvatska ga policija očekuje uskoro.
Potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić izjavio je u četvrtak u Opatovcu da je Hrvatska uputila notu Austriji i Njemačkoj zbog činjenice da je Hernandi ovog tjedna bio na službenom putu u Beču.
“Upućena je nota Hrvatske u kojoj pitamo zbog čega je to moguće. Mora se postupati po uhidbenom nalogu”, kazao je novinarima Ostojić podsjetivši kako je Hrvatska članica Europola i Interpola te zaslužuje jednaki tretman.
“Što će s time biti ne mogu reći jer to radi policija, državno odvjetništvo i međunarodna pravna pomoć”, kazao je.
Nakon medijskih napisa prema kojima je Hernadi nedavno bio u Njemačkoj mađarski MOL potvrdio je u srijedu navečer Hini da je Hernadi bio na službenom putu u Beču, gdje je razgovarao s predsjednikom Uprave OMV-a Rainerom Seeleom.
“Možemo potvrditi da je održan poslovni sastanak danas u Beču između g. Hernadija i g. Seelea. Ne komentiramo pravna pitanja, ali Zsolt Hernadi bio je legalno u Austriji i posjećivao Njemačku zadnjih nekoliko mjeseci, a također u Berlinu razgovarao o pitanjima energetske sigurnosti u regiji”, rekao je Hini glasnogovornik MOL-a Tamas Berzi.
Hernadijev put u Beč interesantan je zbog činjenice da je on na crvenoj Interpolovoj tjeralici, zbog optužnice hrvatskog pravosuđa koje ga tereti da je bivšeg predsjednika Vlade i HDZ-a Ivu Sanadera podmitio s deset milijuna eura kako bi MOL-u prepustio upravljačka prava u Ini.
Crvena tjeralica reaktivirana je u veljači ove godine, a prvi put je raspisana u listopadu 2013. nakon što je Hernadija hrvatsko pravosuđe tražilo zbog sumnje u podmićivanje.
Prema tjeralici, policija bilo koje države – članice Interpola u kojoj se Hernadi zatekne, trebala bi ga zadržati do eventualnog hrvatskog zahtjeva za izručenjem.
Presudu Sanaderu u slučaju Ina-MOL, Ustavni sud je ukinuo i vratio na ponovno suđenje pa postoji mogućnost da se u ponovljenom postupku spoje suđenja Henadiju i Sanaderu.