U političkom talk-showu Pressing kod Dubravka Merlića gostovala je prva potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić.
Pusić i Merlić razgovarali su o odnosima u regiji, hrvatskoj i europskoj vanjskoj politici, a proanalizirali su i aktualne nacionalne političke teme i događaje.
Put BIH prema Europskoj uniji
Njemački i britanski ministri vanjskih poslova pokrenuli su inicijativu za brže približavanje BiH-a Europskoj Uniji. Na sastanku je sudjelovala i Vesna Pusić.
“To je velika akcija. Poanta je da incijativa uspije, a ne da se pravimo važni. Mi smo je inicirali jer je potreban drugačiji pristup BIH. Pokrenuli smo incijativu, a sad zajednički moramo zainteresirati sve da to i uspije.
Važnije je pitanje hoćemo li bosanske vlasti uspjeti motivirati, a Europljane mislim da već jesmo. BIH mora prijeći iz pasovne uvjetovanosti u aktivnu. To znači postaviti uvjete koji se moraju ispuniti. Ono što su ranije bili preduvjeti za početak procesa sad su sastavni dijelovi procesa. Preraspodijelili smo vremenske rokove procesa što će omogućiti da sve počne dosta ranije. Time će se pokazati svjetlo na kraju tunela građanima BIH.
Naša politika nije pristrana. Mi želimo stabilnu BIH zbog stabilnosti cijele regije. Nijedan narod u BIH ne može prosperirati bez da sva tri prosperiraju skupa. Ovo je najhrabrije i najbolje rješenje za BIH. Nitko ne smije praviti nešto za BIH bez same BIH i snage iznutra koja će to pokretati. To u prvom redu mora doći iz BIH. Šansa za BIH i za sve u BIH je Europa. Sad postoji šansa, koja god vlast bila, imaju šansu dovesti BIH do kandidature.”
Odnosi sa Srbijom
Ministrica Pusić komentirala je i dojam da Srbija postaje miljenica Europe te je li Hrvatska spremna glasovati za članstvo Srbije bez rješavnja važnih pitanja iz prošlosti?
“Mi smo se jasno izjasnili, a procedura je takva kakva je. Što se tiče Slobodana Miloševića stav svih nas je jednoznačan. To je čovjek koji je kriv za rat”.
“Hrvatska nije u toj utakmici. Hrvatska je članica EU. Srbija ulazi u članstvo kad završi pregovore. To dugo traje. Mi smo definirali tri grupe tema – iz vremena rata, sadašnja gospodarska i druga suradnja i europske teme na kojoj surađujemo”.
Vesna Pusić osvrnula se i na odluku haškog suda o privremenom puštanju na slobodu ratnog zločinca Vojislava Šešelja.
“O tome ne mislim ništa. Mi nemamo što biti protiv ili za. To je redovna procedura suda. Što se mene tiče u ovom slučaju prostim okom se može vidjeti da je to ratni zločinac i ovo ništa ne mijenja što se tiče te činjenice.”
Hrvatska u EU
Vesna Pusić prokomentirala je posljednje analize koje govore da je Hrvatska najneuspješnija članica Europske unije te je li to dovoljan razlog za prijevremene izbore.
“Nije to dovoljno za prijevremene izbore. Ne očekuje se od referenduma i ulice da rješavaju stvari, nego od Vlade. I to ova Vlada radi prvi put bez guranja bez tepih. Otvorili smo sva pitanja.
Imamo lošije pokazatelje jer ima puno stvari od prije koje trebamo poplaćati. Jedan mandat nije dovoljan. U mom resoru to na sreću daje rezultate nešto ranije. U gospodarstvu ide malo teže. Neke stvari su mogle biti brže poput rezanja različitih prepreka investitorima. Sve ostalo je dugotrajniji proces jer investicije su potrebne i danas, a ne samo kad se sve savršeno posloži.
Pusić se osvrnula i na planove kako izvući zemlju iz krize.
“Ministar financija ima plan smanjiti deficit. Nisam osoba kojoj je prva točka smanjenja deficita. To nije najbolja polazna točka. Bolja je povećanje prihoda, povećanja BDP-a. Nama i tri broda mijenjaju BDP. Brodovi su ozbiljna stvar. Mala smo država i to se može vidjeti”.
Vesna Pusić smatra je da energetska politika jedan od prioriteta hrvatske vlade.
“Energetska sigurnost Hrvatske znači opstojnost Hrvatske. Danas imamo točku LNG-a, imamo dvoršen natječaj za eksploataciju nafte u Jadranu i mogućnost da povučemo plinovod iz Azerbajdžana i Albanije. Do jučer uopće nismo bili na energetskoj karti Europe.
Što se INE tiče, mi pokušavamo iščupati INU na površinu kako bi počela uspješno funkcionirati. Ne znam možemo li to možemo s Mađarima iako možemo na puno drugih projekata. To je jedan projekt na lošim temeljima.
Amerikanci neće biti medijatori u rješavanju tog problema, to je dezinformacija. Oni su samo ponudili listu stručnjaka koji bi mogli pratiti pregovore između Hrvatske i MOL-a”.
Prosvjed branitelja
Pusić je iskazala jasan stavi i oko braniteljskih prosvjeda u vezi kojih smatra da branitelji i dalje ne iskazuju prave zahtjeve.
“Branitelji nemaju nikakve zahtjeve koliko mi je poznato. Što znači da nisu priznati? Nijedno pravo im nije ukinuto. To je tehnički provjerljivo. Jedini zahtjev je za ostavkom dva najpoštenija čovjeka u javnom životu, Predraga Matića i Bojana Glavaševića.
Ne znam tko stoji iza toga.Tko organizira, financira i drži ljude u toj situaciji da tamo stoje bez artikuliranog zahtjeva i potrebe da s nekim sjednu i razgovaraju?”
Uhićenje Milana Bandića
Pusić je prokomentirala i situaciju u Gradu Zagrebu nakon uhićenja Milana Bandića.
“To nije istina. HNS nije pustio ‘pipce’. Mi nemamo nove direktore u HEP-u. To možete provjeriti. HNS je tu jedan minorni sudionik.”
“Vidjet ćemo kako će istraga završiti hoće li biti potrebni prijevremeni izbori. O tome se priča već 15 godina, stalno su bile neke priče na koje su svi navikli i sad su imale posljedice. Da li će to završiti sudskim procesom vidjet ćemo.
Po mom mišljenju nema usporedbe po pitanju korumpiranosti između ove i prijašnje Vlade. Bivši predsjednik vlade i HDZ-a je završio u zatvoru za ono što je radio kao predsjednik Vlade i cijela stranka je osuđena zbog korupcije. Korupcija je užasno štetna i to je funkcionalno kontraproduktivno. Svaki slučaj koji je problematičan treba ispitati i stražiti”.
O Radmiru Čačiću
Dubravko Merlić upitao je Vesnu Pusić bi li ova Vlada bila uspješnija da je Radimir Čačić ostao u njoj.
“Mislim da to nijer fer pitanje. U prvoj godini se pokazalo da to nije bilo tako. Mislim da se o tome sada nema što pričati”.
Prokomentirala je i pad HNS-ovog rejtinga nakon odlaska Čačića.
“Rejting je pao prije njegovog odlaska. Sigurno je da to natezanje i agresivnost šteti svakoj organizaciji. HNS je stranka koja postoji 24 godine i može mobilizirati svoje članstvo.
Čačić je iz stranke izbačen zato što je kroz 10 mjeseci kontinuirano medijski napadao stranku, a onda je počeo preuzimati obveze u ime stranke što nije moguće. To je jedna situacija u kojoj ili raspustite stranku ili ne režete komad po komad nego skroz režete problem. Naša procjena je da je stranka vrijednija i da ju je bilo važno sačuvati”, zaljučila je Pusić.