Financijski analitičar Andrej Grubišić gostovao je u Newsroomu u kojem je komentirao neopravdano podizanje cijena prilikom prijelaza s kune na euro.
“Možda je neočekivana magnituda javne osude privatnih biznisa. Glavni generator inflacije su državne politike, ne mislim ovdje nužno na hrvatsku politiku nego na institucije pod državnim patronatom. Prije dvije godine nitko nije inflaciju smatrao realnom prijetnjom bez obzira na ekonomsku povijest da je neodrživo tako tiskati novac. Imamo dvadesetak posto inflacije bez da spomenemo ovo što se događalo zadnjih par dana i glavni generator toga nisu privatni biznisi nego tiskanje novca u kombinaciji s mjerama zbog koje su zatvorene ekonomije”, rekao je te dodao: Ta je mjera u najmaju ruku dubiozna i ona je doprinijela ovoj situaciji, kao i rat u Ukrajini kojeg nisu pokrenuli privatni biznisi, nego oni snose konzekvencu svega ovoga. Ovo je dobra prilika da se skrene pažnja s toga tko je glavni generator inflacije.”
Grubišić navodi da u svakom biznisu postoji 6 dionika koji snose konzekvence. S jedne strane kupci traže dobar proizvod uz što nižu cijenu, dobavljači traže što veće cijene i veće količine proizvoda, djelatnici traže što veće plaće, kreditori traže što je moguće veću kamatu, država želi svoje poreze i vlasti svoju zaradu.
“Treba voditi računa o jednoj stvari. Mi smo svi u višetrukim ulogama, podjela na ugostitelje, trgovce s jedne strane i građane s druge strane je izmišljena, fiktivna. Često se trgovce poisovjećuje s debelim, pohlepnim pružateljima usluga koji nemaju nikakvu konkurenciju. Mi moramo biti svjesni da postoji ekonomska istina. Ne može nijedan trgovac bez blagoslova i zaštite države koja ga stavlja u povlašten položaj funkcionirati na dugi ili srednji rok ako ne vodi računa o svim ovim dionicima koje sam spomenuo”, rekao je te dodao: “Kako država može pomoći je ključno pitanje. Hrvatska je jedini dionik od ovih 6 koji ima arbitrarnu moć i to ju dovodi u poziciju da donosi odluke koje potencijalno imaju reperkusije koje su teško sagledive bez da istovremeno snose prave materijalne konzekvence.”
Grubišić navodi kako su porezni prihodi veći nego prethodnih godina.
“Tu još ima jako puno prostora gdje se država može odricati svog djela kolača. Država neka osigura što je moguće jeftinije funkcioniranje sa svoje strane, a empirijski podaci pokazuju da ona to ne čini. Nas ima manje nego što nas je bilo, dobivamo li bolju uslugu nego prije? Imamo nekoliko desetaka milijardi eura veću državnu potrošnju, ogroman je tu još potencijal. S druge strane država treba rušiti sve barijere; trošarine, carine, druge ekonomske barijere za rušenje konkurencije. Granice su otvorene, ako stvarno mislimo da je bolje u Sloveniji ili nekoj drugoj zemlji, država to ne može braniti”, rekao je.
Ako je cijena pretjerana, kaže Grubišić, nije iz opravdanog razloga dignuta, to će tržište prije ili poslije osjetiti jer će konkurencija učiniti svoje.
“Meni kao potrošaču je bitno da je konkurencija što je moguće veća. Javne prozivke ne prolaze neprimjećeno, nikom u interesu nije negativan PR. Nama je u interesu da biznisi funkcioniraju dobro. Ako se ljudi negdje osjećaju prevareno, najbolje je da tamo više ne kupuju. Tanka je linija između onoga što se nama ne sviđa i našeg htijenja da to netko zabrani u našu korist. Pojmovi opravdano i neopravdano dizanje cijena ne treba uzeti sa sigurnošću, to je kolokvijalni termin i ne treba ga uzimati kao zakonsku istinu”, zaključio je analitičar.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!