Analitičar o primirju Izraela i Hezbolaha: “To je svojevrsna utješna nagrada Bidenu”

Vijesti 28. stu 202406:49 0 komentara
Izraelska vojska, izraelski tenkovi, IDF
REUTERS/Amir Cohen/ilustracija

Tračak nade uzavrelom Bliskom istoku donijela je vijest o sporazumu Izraela i Hezbolaha o dvomjesečnom prekidu vatre započetom u srijedu ujutro.

Primirje između Izraela i Hezbolaha, militantne islamističke skupine u Libanonu, stupilo je na snagu u srijedu. Prethodno je, u utorak, izraelska vlada odobrila sporazum prema kojemu bi tijekom 60-dnevnog primrja Izrael trebao povući svoje trupe iz južnog Libanona, a borci Hezbolaha povući se 30-ak kilometara sjeverno od crte razgraničenja Izraela i Libanona utvrđene Rezolucijom UN-a 1701 iz 2006. godine.

Primirje je dogovoreno između SAD-a, Francuske (svojevrsnog pokrovitelja Libanona) te Izraela, a obznanio ga je Joe Biden, američki predsjednik na odlasku. Te tri države, uz Libanon i UN-ove mirovne snage UNIFIL, nadzirat će provedbu sporazuma o primirju. Izraelski premijer Benjamimn Netanyahu dao je do znanja da će Izrael iskoristiti primirje kako bi se “usredotočio na prijetnju Irana” te “osvježio svoje trupe”.

“Veći su izgledi da Izrael prekrši primirje”

Vanjskopolitički analitičar Božo Kovačević kaže kako postoje realni izgledi da se ovo primirje uistinu održi.

Hezbolah je unatoč svojoj žilavosti ipak uzdrman, njegova rukovodeća struktura eliminirana, a informacijska mreža u potpunosti uništena. Njima primirje može koristiti da se resetriraju. Naravno, ključni uvjet za održanje primirja je da ne prelaze granicu utvrđenu Rezolucijom Vijeća sigurnosti UN-a. Štoviše, čak bih rekao da su veći izgledi da Izrael prekrši primirje, a ne Hezbolah. Ako se ukaže prilika za likvidacijom još neke važne osobe Hezbolaha, sumnjam da bi Izrael to propustio učiniti”, smatra Kovačević.

“U Gazi primirja još ne može biti”

S druge strane, on ne vjeruje da bi ovo primirje moglo rezultirati nečim sličnim kada je u pitanju Gaza.

“Što se tiče Gaze, a rekao bih i Zapadne obale, mislim da je stanje posve drukčije. To su teritoriji koje Izrael želi anektirati. Bojim se da tamo, sve dok Izrael ne odustane od svojih, rekao bih zločinačkih planova, primirja ne može biti”, kaže.

Kovačevića smo pitali može li se sporazum o primirju Izraela i Hezbolaha tumačiti kao pokušaj kakve-takve pozitivne bliskoistočne ostavštine Joea Bidena uoči njegovog skorog odlaska iz Bijele kuće.

“Recimo da je to neka utješna nagrada Bidenu. No njegovi su pokušaji da utječe na Netanyahua zapravo bili u potpunosti neuspješni. Benjamin Netanyahu je otvoreno navijao za Donalda Trumpa te otvoreno ignorirao sve sugestije pa i zahtjeve Bidenove administracije”, istaknuo je Kovačević.

Netanyahu očekuje čvrstu podršku Trumpa

Tomu je dodao da Netanyahu očekuje Trumpovu podršku za sve svoje planove, a osnova tih očekivanja je u činjenici da je Donald Trump u svome prvom predsjedničkom mandatu faktički blagoslovio aneksiju Zapadne obale priznavši Jeruzalem kao glavni grad Izraela.

“Mislim da dublja osnova za takva očekivanja leži u činjenici da kao što židovski fundamentalisti i imperijalisti podržavaju Netanyahua, tako kršćanski fundamentalisti uz podršku izraelskog lobija podržavaju Trumpa u SAD-u. A svima njima je rat protiv Irana neka vrst svetog rata. Zbog toga možemo očekivati da će se Trumpove i Netanyahuove intencije za daljnji pritisak na Iran vrlo vjerojatno ostvariti”, ustvrdio je Kovačević.

Također kaže kako Izrael, odnosno Netanyahu, oslanjajući se na američku zaštitu, ignorira odluke bilo kojeg tijela međunarodnih organizacija jer se osjeća sigurnim, a nakon Trumpove pobjede osjećat će se još sigurnijim jer i Trump čini isto.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!