Neven Anđelić, predavač na sveučilištu Regent's University London, komentirao je postizanje trgovinskog sporazuma između Velike Britanije i Europske unije, kao i situaciju s koronavirusom.
“U Velikoj Britaniji je još uvijek puno nepoznanica”, rekao je Neven Anđelić i dodao:
“Danas se još ne zna hoće li se đaci vratiti u škole. Vlada je pod pritiskom gospodarstva. Škotska, Sjeverna Irska i Wales su u lockdownu, u Engleskoj je drugačija situacja. Manje od polovice stanovništva je u 4. nivou zatvorenosti, blisko pravom lockdownu, ali znanstvenici sugeriraju da se treba uvesti pravi lockdown. Ali onda bi trebalo i škole zatvoriti, a onda slijede lančane posljedice za gospodarstvo koje je ionako ugroženo zbog Brexita.”
Anđelić je istaknuo da je u stvarnosti tijekom pregovora među najbitnijm područjima bilo ribarstvo. “Zato je u rizik stavio one grane gospodarstva koje su značajnije kao što je finacijski sektor ili automobilska industrija. Simbolički je tu bilo ribarstvo. Boris Johnson je na tom polju na kraju popustio. Umjesto da se nekako pravednije pregovara, sve je na nacionalističkoj osnovi. Ovo je vrsta poraza, ribari su nezadovoljni, nezadovoljni su i u financijskom sektoru. No, postignut je dogovor oko trgovine…”, rekao je.
Napomenuo je da je još mnogo nepoznanica. Primjerice, ne zna se hoće li školarina u budućnosti za studente iz EU biti puna kao za primjerice studente iz Kenije ili Australija. “Program Erasmus, koji omogućuje razmjenu studenata u kojem su britanski studenti sudjelovali, ali i znanstvenog kadra na sveučilištima, svi su oni išli na razmjene i obuke, no sad se to prekida. Uvodi se zamjenski program, isključivo britanski u koji će britanska vlada uložiti dosta. No Erasmus je prekinut s obrazloženjem da je to presukpo”, objasnio je Anđelić.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!