Biočina: Kućanstva mogu računati na znatno poskupljenje plina nakon 1. srpnja

Vijesti 08. velj 202217:24 > 18:59 0 komentara
N1

Novinar, Marko Biočina, koji se bavi energetikom u Newsroomu je govorio o poskupljenjima.

Najprije je komentirao kritike koje je Vlada dobila zbog zamrzavanja cijena osnovnih goriva:

“Mislim da prvo svi koji kritiziraju ovaj potez, a vidim da kritziraju s tezom da treba smanjiti trošarine ili PDV, bi trebali razumjeti bazičnu logiku da to ima smisla tek ako se uvede zamrzavanje gornje finalne cijene ili marže. U suprotnom možete smanjivati trošarine i PDV, ali nemate osiguranje da neće doći do smanjenja cijena za krajnjeg potrošača”, kaže i dodaje:

“Prvi korak je da se uvede ili ograničenje finalne najviše cijene ili marže opskrbljivača. Što se tiče samog zamrzavanja, ako gledamo ovaj tjedan i proračunsku osnovu u kretanu cijene derivata na mediteranskom tržištvu, zamrzavanje na ovoj cijeni je značajno smanjilo marže. U ovom trenutku, uz ovu cijenu kako je sada zamrznuta te marže su bitno smanjene, one okvirno iznose oko 75 lipa za benzin i oko kune za dizel”.

“Nije problem da opskrbljivači ostvaruju marže”

Je li cijenu goriva trebalo zamrznuti na nižoj razini u prošlom valu poskupljenja?

“Po meni je trebalo zamrznuti cijenu na nižoj razini. Po meni bi se Vlada trebala dugoročno sustavno baviti pitanjem konkurentnosti na maloprodajnom tržištu, pitanjem cjenovnih politika i postoji li adekvatna razina konkurencije od onog trenutka kada smo krenuli u liberalizirano tržište. Nije problem da opskrbljivači ostvaruju marže, ali je isto pitanje da se vidi koliko te marže jesu i postoji li među njima uistinu neko tržišno natjecanje”, objašnjava.

Govorio je i zašto su cijene u RH više nego, recimo, u Sloveniji, a ulazna cijena je ista:

“Ta davanja se znaju, ona su trošarina i PDV. Trošarina je za bezin 3,89 kn, a za dizel 3,9 kn, plus PDV koji je 25% i koji je među najvećima u EU i kada se to sve zbroji naravno da taj finalni broj bude iznimno velik i naravno da bi to trebalo dugoročno smanjivati, ali da to daje benefite konačnom potrošaču. Ali i tu treba biti realan, država je već najavila smanjenje PDV-a na plin, sve to smanjuje prihode državnog proračuna i treba naći mjeru”.

Što nakon 1. travnja?

“Prvi zadatak države je da dovede cijenu negdje između tih 40 eura i tih 80 eura, mora ih dovesti na istu razinu. Pokriti tu razliku koja je trenutno ogromna će biti vrlo teško. Država je najavila da će gledati sva moguća davanja, da pokušaju bilo što uzeti da bi to smanjili, ali sasvim sigurno je da sva kućanstva mogu računati na znatno poskupljenje plina nakon 1.travnja.

Ljudi znaju koliko plaćaju plin i netko im kaže da će to otići 40% gore to je brutalno, sigurno će poskupjeti i struja, to je ozbiljan udar na budžete građana. Osim intervencije u PDV najavjuju i proširenu primjenu vaučera”, kaže.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!