Prije dvije godine osam poduzetnika priznalo je na Županijskom sudu u Zagrebu da su podmićivali ondašnjeg šefa u gradskom uredu za promet Milivoja Kotrlu, a njemu suđenje još uvijek nije počelo.
U petak je proces ponovno odgođen na neizvjestan period, jer se u sudnici nije pojavio drugookrivljeni Darko Barun, bivši pomoćnik pročelnika za provedbu komunalnih aktivnosti i održavanje komunalne infrastrukture i objekata mjesne samouprave u Gradskom uredu za mjesnu samoupravu Grada Zagreba. Barun je nedolazak ispričao zdravstvenim problemima.
Je li sposoban za suđenje?
Iako je sudski vještak već utvrdio da je unatoč ozbiljnoj dijagnozi sposoban pratiti suđenje, Barun ne dolazi na sud. Sada je očekuje novo vještačenje njegove raspravne spsobnosti, a tek nakon toga sudsko vijeće razmislit će hoće li razdvojiti postupak protiv njega i Kotrle. Kotrlina obrana već je predložila razdvajanje, no sudsko vijeće za sada o tome nije donijelo odluku.
Inače, Kotrlu i Baruna USKOK tereti za primanje mita i zlouporabe položaja. Obojica su uhićeni u velikoj policijskoj akciji još 2021. godine. Uhićenja su uslijedila nakon što su istražitelji mjesecima tajno snimali i pratili Kotrlu te ga na kraju i optužili kao glavnu kariku u kraku korupcije u zagrebačkoj gradskoj upravi.
Priznanje korupcije
Među onima koji su priznali da su Kotrli davali mito bili su voditeljica građevinskih projekata iz Bipe Jelena Barišić i poznati građevinar, te vlasnik kafića Storm Ivan Papić. Oni su, prema pravomoćnoj presudi, preko Kotrle sređivali smanjenje broja parkirališnih mjesta za svoje objekte, ne bi li tako izbjegli plaćanje više komunalnih naknada. Naime, Bipa je za svoju trgovinu u Maksimiru najprije dobila tri parkirna mjesta za što je moralo biti plaćeno oko 230 tisuća kuna.
Nezadovoljna time gospođa Barišić se, kako je priznala, obratila Kotrli, koji je njezin problem riješio za mito od 1300 eura. Jelena Barišić i Ivan Papić taj su trošak, kako su potvrdili jučer na sudu, podijelili, pa Bipi na kraju broj parkiranih mjesta nije povećan.
Mito za gradskog šefa
Vlasnik firme Gradarh, Krešimir Huzjan priznao je pak da je podmirio Kotrlu negdje krajem 2020. kako bi mu ovaj sredio tzv. suglasnost za uređenje površine za operativni rad vatrogasnih vozila, odnosno odobrio mu da tijekom radova zauzme dio ceste.
Kotrla je za to tražio i dobio 5.000 eura mita, Kada je Huzjan na to pristao Kotrla je u dogovoru s Darkom Barunom, pomoćnikom pročelnika za provedbu komunalnih aktivnosti i održavanje komunalne infrastrukture i objekata mjesne samouprave u Gradskom uredu za mjesnu samoupravu Grada Zagreba tražio još 500 eura mita. Taj je novac trebao dobiti samo Barun. Mito su gradski službenici i preuzeli, a Huzjan je dobio rješenje koje mu je bilo potrebno.
Sređivali dozvole
Prema presudi donijetoj na temelju priznanja Kotrla je podijelio 5.000 kuna mita s posrednikom Zdravkom Čabrajom nakon što su pomogli poduzetniku Ivanu Rukavini da si osigura dozvolu za kolni prilaz na Kvaternikovom trgu. Kotrla je Rukavininom poslovnom partneru Dubravku Milojeviću dao upute za pisanje zahtjeva gradskom uredu, a u prenošenju dokumenata sudjelovao je Čabraja.
Krivnju je priznala i Sanja Borisavljević, arhitektica koja je sa svojim izvanbračnim partnerom Goranom Miličićem preko Kotrle sredila izdavanje potvrda glavnih projekata za gradnju zgrada u zagrebačkom Podbrežju i Kneginečkoj ulici. Platili su Kotrli 500 eura ne bi li investitorima u zgrade na tim adresama prošle građevinske dozvole.
Zanimljivo je da Kotrla unatoč ovim priznanjima i dalje sve negira.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare