Zaiskrilo je u kampanji za europske izbore na ideološkoj crti između Mosta i koalicijske liste Fair Play koju čini jedanaest lijevo-liberalnih stranaka predvođenih IDS-om.
Počelo je reakcijom članice Predsjedništva Mosta Petre Mandić na izvješće pučke pravobraniteljice za djecu Helence Pirnat Dragičević u kojem stoji da se djeca koja nisu kršćanskih uvjerenja ne bi trebala diskriminirati sidjelovanjem na školskim priredbama povodom Uskrsa, Božića ili Dana kruha.
Mandić je tim povodom na Mostovoj konferenciji za novinare kazala kako to smatra nedopustivim i da javni odgojno-obrazovni sustav mora uvažavati vrijednosti većeg dijela hrvatskog naroda.
Djecu će upisivati u vjerske škole?
“Ako te vrijednosti ne budu integrirane u odgojno-obrazovni sustav morat će se pribjegavati nekim novim sustavima kao što su školovanje od kuće (“homeschooling”) i upisivanje djece u vjerske škole”, rekla je Mandić.
Na to je reagirao nositelj liste Fair Play, IDS-ovac Valter Flego, prozivajući Most da “traži ideološku revoluciju u hrvatskim školama”. Inicijative koje je spomenula Mandić Flego je nazvao “čistom konzervativnom demagogijom”.
“Kod nas se sve shvaća crno-bijelo”
Što misli o ideji “homeschoolinga” i potpunog roditeljskog preuzimanja obrazovanja djece u svoje ruke, pitali smo bivšu ministricu znanosti i obrazovanja Blaženku Divjak. Kazala je kako je tijekom njezinog ministarskog mandata od 2017. do 2020. bilo mnogo pritisaka da se odobori školovanje od kuće.
“Homeschooling u Hrvatskoj nije moguć, osim u slučaju bolesti. A drugo, mi smo 2018. izmjenama Zakona o odgoju i obrazovanju ugradili mogućnost da roditelji mogu određivati koje fakultativne programe žele za svoju djecu. Stoga ne vidim problem da netko slavi Božić u školi, a da netko ne želi da mu dijete u tome sudjeluje. To je moguće po zakonu. Ako razred ide na misu ili svećenik dolazi u školu – sve to ide uz roditeljske dozvole i potpise. Kao i obično, kod nas se sve shvaća crno-bijelo, a nije tako. Zakon je dobar i jasan po tom pitanju”, kaže.
Lošim smatra i što se u izbornu kampanju uvlači odgoj i obrazovanje djece, iako je zakon koji to regulira uravnotežen.
“O službenom kurikulumu roditelji ne mogu odlučivati”
Dok je bila ministrica obrazovanja Divjak je, kaže, otrpjela puno pritisaka i s desna i s lijeva.
“Nema tko se sve nije bunio i što sve nije izmišljao. U zakon smo ugradili vrlo jasno načelo da roditelji mogu odlučivati o fakultativnim stvarima, ali ne i o službenom kurikulumu jer bi to značilo da neka djeca nikad u školi ne bi čula išta o reproduktivnim organima. A o tome se ne može odlučivati. Može se odlučivati hoće li neko dijete sudjelovati na božićnoj priredbi, ali o ovome ne. Svima mora biti jednako dostupno obrazovanje temeljeno na činjenicama i znanosti. O tome nema rasprave”, kazala je bivša ministrica Divjak.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!