Sigurnosno-obavještajna agencija Republike Hrvatske (SOA) objavila je javno izvješće za 2022. godinu. Tim je povodom bivši voditelj operacija SOA-e Ante Letica u N1 Dnevniku analizirao je sigurnosne prijetnje za Hrvatsku.
Premijer Andrej Plenković komentirao je najnovije izvješće i potvrdio da je spriječen pokušaj osnivanja paravojne skupine, a otkrio je i da je jutros opet članovima Vlade i njemu upućena prijetnja. Letica komentira: “Svaku prijetnju, posebno onu koja je upućena štićenoj osobi prve razine zaštite, policija i sigurnosno-obavještajna služba moraju shvatiti ozbiljno. Prva reakcija je pojačavanje tjelesne zaštite osobe na mjestima stanovanja, boravka, kratanja, itd. Druga aktivnost je da obavještajna agencija i policija u skladu s ovlastima poduzmu mjere u cilju utvrđivanja osobe ili skupine koja je prijetnju uputila i utvrđivanja koliko je prijetnja opasna i realna. Zatim idu na otklanjanje te prijetnje. Nakon što se ona otkloni, mjere se vraćaju u stanje prije prijetnje”.
Na pitanje o učestalosti prijetnji, Letica kaže: “Te prijetnje su u ciklusima. Imate perioda kada ima više prijetnji, kad ima manje, ali svaka se prijetnja shvaća vrlo ozbiljno i službe moraju postupati kao da je prijetnja stvarna bez obzira kakav će rezultat biti”.
Na Markovnom su trgu i dalje ograde. “SOA daje prosudbu oko, recimo, zaštite ove zgrade, i Vlade i Sabora. Dok je ta prosudba na snazi, tijela postupaju po toj prosudbi. Dok se ne donese nova prosudba, te mjere će ostati. SOA stalno radi i prikuplja podatke o mogućim ugrozama RH i štićenih osoba i te podatke dostavlja nadležnim tijelima koja su zadužena za njihovu tjelesnu sigurnost i za mjere zaštite”, kaže bivši voditelj operacija SOA-e.
Izvješće SOA-e za 2022. naglašava kako su zaustavljeni pokušaji formiranja paravojnih jedinica te da je sve ostalo na individuama. Letica pojašnjava što to znači za građane: “To za javnost znači da zapravo na sreću za RH, te snage nemaju uporišta u hrvatskom društvu te da su to izolirani slučajevi koji će biti otklonjeni”.
Kad je riječ o pitanju terorizma i đihadističkih skupina, kaže: “Po SOA-inom izvješću ta prijetnja đihadističkih skupina sada je vrlo niska. Međutim, mnogi takozvani borci Islamske države koji potiču s ovih prostora borili su se na području Iraka i Sirije, jedan dio se vraća u svoje zemlje. Oni predstavljaju latentnu opasnost za mir i stabilnost u regiji, ali i za RH”.
Kad je riječ o dijelovima izvještaja koji govore o ruskim obavještajcima i zaustavljanju kibernetičkih napada, Letica kaže: “To apsolutno treba dodatno zabrinjavati. Iako je novo, to je dosta intenzivno. Ruske službe aktivno rade na pokušajima hakerskih prodora u razne institucije u svijetu, pa tako i u Hrvatskoj, kako bi destabilizirali te zemlje i ostvarili svoje ciljeve proklamirane ruskom politikom”.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!