Rukovoditelj Službe zaštite okoliša i razvoja u zagrebačkoj Čistoći Alen Hadžić rekao je da je miješanog komunalnog otpada u Zagrebu upola manje nego inače.
Tvrdi da je u deset dana, koliko je na snazi novi sustav odvajanja otpada u Zagrebu, otpada upola manje. “To je frapantan podatak i meni koji se godinama bavim ovim poslom, a to je da je količina miješanog komunalnog otpada smanjena za 50 posto u samo deset dana. Prema tome, građani u ovom modelu odvajanja otpada imaju mogućnost plaćati upravo onoliko koliko odlažu u vrećice od 10, 20 i 40 litara”, rekao je Hadžić za HRT.
Dodao je i da se u posljednje četiri godine, otkako je uveden sustav odvajanja otpada od vrata do vrata, godišnja količina otpada smanjila za otprilike 30 000 tona. Zagreb se tako plasirao u prosjek gradova Hrvatske – gdje jedan stanovnik proizvede 380 kilograma otpada na godinu.
“Grad Zagreb je smanjio količinu miješanog komunalnog otpada s 210 tisuća tona na 170 do 180 tisuća tona. Ako se tako nastavi, za pet do šest godina dobit ćemo jednu godinu dužeg rada odlagališta”.
Govoreći o kompostanama, Hadžić je istaknuo da ih Zagreb ima tri te da zadovoljavaju potrebe Zagrepčana, dok ona na Jakuševcu ima i mogućnost povećanja kapaciteta.
Iako je pojačano odvajanje otpada dobra vijest, donosi nove izazove. Spremnici za plastiku i papir sve su puniji pa je i zbrinjavanje skuplje. Iz Čistoće se nadaju da će im u tome pomoći Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost koji odnedavno ima novo vodstvo.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare