Ministar gospodarstva i održivog razvoja Tomislav Ćorić najavio je kako će Vlada u ponedjeljak reagirati uredbom na cijene naftnih derivata s obzirom na rast cijena nafte, ponavljajući i kako će se Vlada paket mjera za ublažavanje rasta cijena plina i struje predstaviti do kraja veljače.
“Vlada će reagirati. (…) Danas”, rekao je Ćorić odgovarajući na novinarske upite razmišlja li se o uredbi o ograničenju cijena derivata s obzirom da su cijene nafte opet jako visoke.
Vlada je sredinom listopada prošle godine reagirala na rast cijena nafte te je do 7. prosinca na snazi bila uredba o utvrđivanju najviših maloprodajnih cijena naftnih derivata.
Ovako drastičan skok cijena plina nitko nije očekivao, ponovio je ministar gospodarstva odgovarajući na novinarske upite o rastu cijena plina i povećanom trošku i za korisnike središnje javne nabave a s obzirom na varijabilne cijene plina i okvirni sporazum za opskrbu prirodnim plinom za što je nadležan Središnji državni ured za središnju javnu nabavu.
U slučajevima u kojima je nadležan državni ured za središnju javnu nabavu riječ je o metodologiji iz 2016. godine. Prema izjavama Državnog ureda za javnu nabavu ta metodologija je donesena nakon konzultacija s relevantnim dionicima, tadašnje ministarstvo energetike, Energetski institut Hrvoje Požar i Hrvatsku energetsku regulatornu agenciju (Hera) i “ona je onoliko dugo koliko je trajalo ovo razdoblje mirnih cijena, odnosno bez šoka, bila uspješna”, rekao je Ćorić.
“Ono što se dogodilo sada je da taj ugovor, koji izvorno nosi 187 milijuna kuna, bez PDV-a, za objedinjenu nabavu će biti uvećan (…) Onaj tko stoji iza Državnog ureda za javnu nabavu će morati uvećati sredstva koja će se dati za tu namjenu i to je to”, istaknuo je Ćorić.
S obzirom na medijske napise da bi računi za siječanj, a koji će stići u veljači biti i 30 posto veći od onih za prosinca, ministar je izračunao da će za te račune trebati osigurati dodatnih 55-56 milijuna kuna. “Ako je točna teza o 30-postotnom povećanju, riječ je o 55- 56 milijuna kuna više”, rekao je.
Upitan na čiji će to teret ići, odgovorio je na teret državnog proračuna. Ako je riječ o Državnom uredu za javnu nabavu, koji nabavlja plin za čitav niz korisnika državnog proračuna, onda na teret državnog proračuna, kazao je Ćorić.
Na pitanje zašto država za svoje ustanove nije ugovorila fiksnu cijenu plina, odgovorio je da je takva metodologija određena 2016. godine. “Ja u tu metodologiju ne mogu ulaziti niti sam stručnjak za to područje i vjerujem u to da su tadašnje ministarstvo i Hera išli s najboljim mogućim namjerama”, rekao je, dodajući kako je ta metodologija, bez cjenovnog šoka koji je posljednje vrijeme prisutan na globalnoj sceni, donosila uravnotežene cijene.
Sada imamo razdoblje koje nitko ni na koji način nije mogao predvidjeti, ponovio je ministar.
“Ovakav skok nitko nije očekivao, nije se mogao predvidjeti jer da se mogao ja sam uvjeren da bi mnogi izbjegli rizik. Nije se izbjegao i to je nešto što oni koji su kreirali ugovore, odnosno ugovoritelji, trebaju podnijeti”, rekao je, dodajući i kako je problem u nekim drugim slučajevima činjenica da oni koji su dogovorili cijenu po fiksnoj metodologiji ne dobivaju svoj plin budući opskrbljivači ne reagiraju korektno.
Naveo je i kako se u ovom trenutku neće razmišljati o promjeni metodologije jer ona ništa neće donijeti. Moramo shvatiti da se nalazimo u fazi šoka na tržištu energenata, rekao je Ćorić.
Na pitanje je li vrijeme pokazalo da su pogriješili izborom takve metodologije, ministar kaže kako nije, jer trenutnu situaciju nitko nije mogao predvidjeti: “Promjena metodologije u ovom trenutku neće donijeti ništa.”
O istupu Vanđelića: Polako se politički angažira
Na pitanje je li Vlada već podnijela zahtjev za reviziju arbitraže za dioničarski ugovor Ina-MOL “Sutra je rok za to i u okviru roka Vlada će reagirati. Sve je spremno, ovakvi zahtjevi se u pravilu podnose zadnji dan roka”, rekao je ministar.
Dotaknuo se optužbi Damira Vanđelića da su Vlade radile na štetu Ine i nisu reagirale kada je bilo potrebno. Rekao je da je s Vanđelićem korektno surađivao kada je bio član Nadzornog odbora Ine.
“Iz njegovih istupa mi se čini da propituje postupke i reakcije i procese u RH i na taj način se polako politički angažira, iako je cijelo vrijeme politički neaktivan. Pozdravljam njegov politički moment i njegove komentare stavljam u kontekst njegovom političkog angažmana.”
Kaže da Ina ide svojim smjerom. “Želio sam odvojiti pitanje funkcioniranja Ine od strančarenja i politiziranje”, kazao je.
Bivši član NO-a Ine izrazio je sumnju u postojanje ponude i pregovora o otkupu dionaca Ine od MOL-a. “Ako misli da nije iznesena ponuda drugoj strani, onda krivo misli. Druga strana zna što mi mislimo o otkupnoj cijeni Ine”, odgovorio je Ćorić na optužbe Vanđelića i dodao da je očito da se s MOL-om nisu usuglasili oko cijene.
Podsjetimo, Vanđelić je u nedjelju u TNT-u naveo tri ključna dokaza da je Vlada pogodovala MOL-u.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!