Trenutno najviše nedostaje krvnih grupa A i 0.
Loše vijesti stižu iz KBC-a Split: splitskoj bolnici nedostaje krvi.
“Nakon prošlotjednog apela građanima da daruju krv, bili su dobri ulazi. Međutim, potrebe su ipak bile veće”, rekla je dr. pročelnica Zavoda za transfuzijsku medicinu KBC-a Split doc. dr. sc. Slavica Dajak za Dalmaciju Danas.
Navodi kako je bila Velika Gospa, koja je neradna, što je uvelo u produženi vikend pa je donacija bilo manje, a potrebe su i dalje postojale, što je dovelo do manjka određenih krvnih grupa u zalihama KBC-a Split.
“Donacije, iako dobre, nisu bile dovoljne da nastavimo s normalnim radom ovaj tjedan. Početkom tjedna, danas i sutra, morat ćemo odgoditi operativne zahvate krvnih grupa koje nam trenutno nedostaju najviše, a to su A i 0, i onda se nadamo da će se nakon toga stanje popraviti i normalizirati kako bi mogli nastaviti s normalnim radom”, dodala je.
Mole se svi koji mogu da se odazovu darivanju krvi, pogotovo oni s krvnim grupama čije su zalihe premale.
Zalihe su u KBC-u Split trenutno male. Stanje krvi može se provjeriti u realnom vremenu na stranicama KBC-a Split.
Gdje možete dati krv?
Krv se može darivati svaki radni dan u KBC Split, Zavod za transfuzijsku medicinu, Ambulanta za dobrovoljno darivanje krvi, Spinčićeva 1 (Firule)
Radno vrijeme ambulante:
Ponedjeljak, utorak i petak: od 07:30 do 15:00 sati
Srijeda i četvrtak: od 7:30 do 19 sati
Kontakt: 021/ 556-191
021/556-479
Darivatelji imaju pravo na parking u trajanju od sat vremena na lokaciji Spinčićeva 2, Split (LAZARICA) preko puta glavnog ulaza KBC-a Split. Davatelji će nakon darivanja krvi dobiti voucher, kojim će pravdati vrijeme parkiranja.
Krv se može darivati svakodnevno na organiziranim akcijama darivanja u Splitsko- dalmatinskoj i Šibensko-kninskoj županiji. Raspored akcija nalazi se na stranicama Crvenog križa.
Koji su kriteriji za darivanje krvi?
Krv može darivati svaki čovjek dobrog općeg zdravstvenog stanja. Kriteriji za darivanje krvi su:
- Dob: od 18 do 65 godina (do 60 godina ako osoba daruje krv prvi put. Redoviti darivatelji do 70. godine mogu darivati krv 1-2 puta godišnje, prema odluci liječnika specijalista transfuzijske medicine)
- Tjelesna težina: iznad 55 kg
- Tjelesna temperatura: do 37°C.
- Krvni tlak: sistolički od 100 do 180 mm Hg, dijastolički od 60 do 110 mm Hg.
- Puls: od 50 do 100 otkucaja u minuti.
- Hemoglobin: muškarci 135 g/L, žene 125 g/L
Muškarci mogu darivati punu krv svaka 3 mjeseca, a žene svaka 4 mjeseca.
Privremeno odbijanje darivatelja:
Privremeno se za darivanje odbijaju osobe koje imaju:
- lakšu akutnu bolest (prehlada, crijevna viroza, infekcija liječena antibiotikom, privremeno uzimanje antihistaminika, kortikosteroida)
- žene za vrijeme menstruacije, trudnoće i dojenja.
- osobe koje su primile transfuziju, imale operativni zahvat, bile podvrgnute endoskopskom pregledu (artroskopija, kolonoskopija, gastroskopija,…) mogu darivati krv nakon 4 mjeseca od navedenog
- osobe koje su bile na akupunkturi, tetovirale se ili bile podvrgnute bušenju uha ili bilo kojeg drugog dijela tijela mogu darivati krv nakon 4 mjeseca od navedenog
- osobe koje su konzumirale alkoholna pića 8 sati prije darivanja
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare