Davorko Vidović, predsjednik Socijaldemokrata i potpredsjednik Sabora bio je gost Newsrooma u kojem je komentirao političke aktualnosti.
Imamo uredbe, fali – politika plaća
“Dobio sam podatke o rastu plaća u zadnjih sedam godina u europskim zemljama i to ukupne plaće, plaće u sustavu obrazovanja, sustavu zdravstva, koje pokazuju da je prije sedam godina ispod Hrvatske bilo deset zemalja, a sada su samo četiri. Zaostajemo u plaćama u odnosu na druge, mahom tranzicijske zemlje”, kazao je Vidović, a zatim naveo podatak kako je Rumunjska u zadnje tri godine povećala plaće u obrazovanju za 93 posto.
“Kada je riječ o plaćama, jako je važno znati da sve uređene zemlje imaju nešto što se zove politika plaća. Hrvatska to nema. Ovdje se razgovara o uredbama. One se mogu mijenjati kako god hoćete”, istaknuo je glavni problem.
Postavlja se pitanje što se onda točno definira Zakonom o plaćama.
“Od nas se traži da imamo efikasnu javnu upravu, a to nemamo. Plaće su sastavni dio i možda najvažniji dio cijelog sustava javne uprave, koja mora počivati na važnim principima koji su transparentni i pretpostavljaju visoke profesionalce i dobro uravnotežene plaće. To je sve što Hrvatska nema, još manje otkako je donesen Zakon o plaćama”, smatra Vidović.
“Imamo javni sektor koji je zapušten, u kojem je porobljena država zapravo pokazala svoju najgoru stranu. Bez radikalne i ozbiljne reforme koja će uvažavati pravila kao što to vrijedi u svim drugim zemljama, niti ovo pitanje se ne može riješiti”, dodao je.
Kako bi izgledala radikalna reforma?
“U Norveškoj plaće u javnom sektoru moraju imati poveznicu s plaćama u privatnom sektoru i s rastom bruto društvenog proizvoda. Čak imaju jednu odrednicu da se plaće u javnom sektoru i državnoj upravi povećavaju sukladno rastu izvoza”, tvrdi potpredsjednik Sabora.
“Moraju se pratiti plaće u proizvodnom sektoru. Mi imamo demagoški pristup i nemamo ništa s čime su te plaće povezane”, zaključio je.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare