Posljednjih godina pretilost u mlađoj populaciji ogroman je problem protiv kojeg su pokrenute brojne javne kampanje. No, postoji i druga strana medalje: opsjednutost "idealnim" tijelom, savršeno zdravom prehranom, nerealnom slikom ljepote s društvenih mreža - nerijetko završava u drugoj krajnosti: bulimiji, anoreksiji i drugim poremećajima prehrane. Gotovo 40 tisuća ljudi u Hrvatskoj boluje od poremećaja hranjenja.
Iskrivljena slika o sebi, manjak samopoštovanja i poremećen odnos prema hrani glavne su karakteristike ovog psihološkog poremećaja i vrlo ozbiljnog javnozdravstvenog problema. Djeca i mladi posebno su osjetljiva skupina u kojoj je sve više onih koji se bore s nekim od oblika poremećaja hranjenja.
Dnevna bolnica za poremećaje hranjenja koja djeluje pri Klinici za psihijatriju Sveti Ivan u Zagrebu, zajedno s Etnografskim muzejom stoga pokreće program prevencije i javnozdravstvenu kampanju pod nazivom “Remek tijelo”.
Za Točku na tjedan o tome je govorila Maja Žanko, nutricionistica Klinike Sveti Ivan i psihoterapeutkinja.
“Pandemijska vremena kad su roditleji i djeca puno više bili zajedno, puno više vremena provodili pred ekranima i na društvenim mrežama – utjecala su na značajno veći broj prepoznatih i prijavlejnih slučajeva poremećaja u prehrani. Posebno su osjetljiva skupina mladi u završnim razredima osnovne škole i srednjoškolci. Često okidač za razvoj poremećaja u prehrani može biti – dijeta. Mladi koji odlaze na dijetu imaju čak 18 posto veću šansu razviti neki od poremećaja prehrane”, upozorila je Žanko.
U okviru javno zdravstvene kampanje “RemekTijelo” Dnevna bolnica za poremećaje hranjenja H(RANA) i Etnografski muzej u Zagrebu otvorili su online natječaj za prijavu u program Male škole prevencije poremećaja hranjenja. Natječaj je namijenjen učenicima viših razreda osnovnih škola (7. i 8. razred) te prvog i drugog razreda srednjih škola. Učenici zainteresirani za sudjelovanje u programu trebaju na kreativan način, koristeći sve danas dostupne alate izraziti što za njih znači “RemekTijelo”, a mogu se prijaviti sa samostalnim radovima ili grupnim radom u skupini od najviše četiri člana. Svi zainteresirani svoje radove mogu poslati na mail adresu [email protected]. Radovi se primaju do 20. prosinca i to samo šifrirani tj. bez imena autora. Ime rada može biti samo broj, renderirana slova, brojke i simboli. Insipiraciju za svoje radove učenici će moći tražiti u sljedećim izjavama:
1. Ako ti je izgled bitan možda si iznutra sitan.
2. Rulam i kad fulam.
3. Svako tijelo je remek djelo.
4. Bolje spika nego slika.
5. Savršeno sam nesavršen(a).
6. Lajkaj me u oči
7. Dijeta je hir što odnosi mir.
8. Ljubav voli mane.
Autori najboljih radova, njih 30, dobiti će priliku sudjelovanja u Maloj školi prevencije poremećaja hranjenja te postati vršnjački edukatori koji će potom po cijeloj Hrvatskoj moći širiti dobivena znanja i iskustvo i biti ambasadori prevencije poremećaja hranjenja. Mala škola prevencije sastoji se od osam radionica tijekom kojih će se pod vodstvom educiranih terapeuta iz Dnevne bolnice obrađivati teme kroz koje će učenici raditi na upoznavanju i boljem razumijevanju sebe i svog odnosa s tijelom, emocijama, hranom, očekivanjima od strane okoline i samog sebe te odnosu prema vršnjacima i slikama koje im se predstavljaju u medijima i na društvenim mrežama.
Početak Male škole prevencije predviđen je za siječanj 2023. godine, a radionice će se odvijati svaka dva tjedna u Etnografskom muzeju u Zagrebu.
Po završetku programa polaznici Male škole prevencije poremećaja hranjenja pod mentorstvom edukatora će pripremiti radove kojima će stečeno znanje i iskustvo širiti među svojim vršnjacima.
Svi učenički radovi zaprimljeni u okviru natječaja će biti objavljeni na službenim društvenim mrežama kampanje te se moći pogledati za vrijeme trajanja izložbe.
Javnozdravstvena kampanja RemekTijelo i Mala škola prevencije poremećaja hranjenja su dio aktivnosti koje prate izložbu Lica gladi koja je u Etnografskom muzeju otvorena za javnost od 22. rujna 2022. i traje do 2. svibnja 2023. godine.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!