Zastupnici u Europskom parlamentu složili su se da sporovi oko skrbništva nad djetetom mogu biti oblik rodno uvjetovanog nasilja ako nasilni partneri koriste sporove kako bi nastavili nanositi štetu svojim žrtvama.
U izvješću usvojenom u srijedu s 510 glasova za, 31 protiv i 141 suzdržanih, zastupnici su pozvali na uvođenje hitnih mjera zaštite žrtava partnerskog nasilja u bitkama za skrbništvo. U tekstu izvješća naglašen je porast partnerskog nasilja tijekom pandemije i poteškoće u pristupu uslugama podrške i pravosuđu. Također se ponavlja poziv Parlamenta da se „rodno uvjetovano nasilje“ uvrsti među vrste kaznenih djela navedene u članku 83. UFEU-a.
Prava skrbništva i dobrobit djeteta
Ističući alarmantan broj ubojstava žena i djece koji se događaju nakon što žene prijave slučajeve rodno uvjetovanog nasilja, zastupnici su naglasili da važnost zaštite žena i djece od nasilja i dobrobiti djeteta, moraju imati prednost nad drugim kriterijima pri utvrđivanju dogovora o skrbništvu i pravima posjeta.
Prilikom analize slučaja spora o skrbništvu, djeca će imati priliku da ih se sasluša, a u slučajevima u kojima se sumnja na nasilje od strane jednog od partnera, saslušanja moraju provesti obučeni stručnjaci u okruženju prilagođenom djetetu. Djecu koja su svjedočila obiteljskom nasilju trebalo bi prepoznati kao žrtve rodno uvjetovanog nasilja i trebala bi im se osigurati bolja pravna zaštita i psihološka podrška, smatraju zastupnici.
Pristup pravnoj zaštiti, financijskoj potpori i sigurnom smještaju
U tekstu se naglašava da su odgovarajući prihod i ekonomska neovisnost ključni čimbenici koji omogućuju ženama da napuste nasilan odnos. Zastupnici pozivaju države članice da, među ostalim, zaštite žrtve te im i pomognu u postizanju financijske neovisnosti kroz pristup namjenskom stanovanju, zdravstvenim uslugama, prijevozu i psihološkoj potpori. Također treba zajamčiti pristup odgovarajućoj pravnoj zaštiti, učinkovita saslušanja, mjere zabrane pristupa, sklonište, savjetovanje i financijska sredstva za žrtve.
Suizvjestiteljica Luisa Regimenti (EPP, Italija) rekla je kako je “partnersko nasilje ozbiljan i počesto skriven društveni problem koji uzrokuje sustavnu tjelesnu i psihološku traumu. Ima ozbiljne posljedice na žrtve, kao i dubok utjecaj na emocionalno, ekonomsko i socijalno stanje čitavih obitelji. Odlučno osuđujemo sve vrste obiteljskog nasilja i nasilja nad ženama te tražimo od nadležnih, posebice u postupcima za razdvajanje ili parnicama za skrbništvom nad djecom, da zajamče odgovarajuću pravdu za ženu i djecu”.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!