Epidemiologinja iz Hrvatske agencije za lijekove i medicinske proizvode (HALMED) Tihana Šlezak u N1 Studiju uživo govorila je o nekim lijekovima koji pomažu protiv covida-19.
Ne liječenju ivermektinom
Komentirala je liječi li ivermektin doista covid, odnosno što dosadašnji podaci pokazuju.
“Prema trenutnim podacima, nema podataka koji bi išle u prilog tome da on ima benefit u smislu prevencije ili liječenja covida. U tijeku su određena klinička ispitivanja koja će možda dati neke bolje informacije, ali na osnovu podataka koje sad imamo, ne može se donijeti preporuka o liječenju, a i EMA je donijela preporuku da se ne ide s tom terapijom za liječenje”, objasnila je Šlezak.
“U nekim laboratorijskim istarživanjima pokazao je neki benefit na staničnoj razini. Međutim, stvar je u tome što se ta laboratorijska istraživanja ne mogu samo tako ekstrapolirati na čovjeka”, dodala je.
Kaže da je benefite potrebno dokazati u velikim kliničkim ispitivanja na većem broju ispitanika, a da za ivermektin to zasad ne postoji.
“Ivermektin trenutno ne”, poručila je Šlezak govoreći o liječenju covida.
Lijekovi za covid
No, epidemiologinja je istaknula da na tržištu doista postoje određeni lijekovi za covid. “Imamo nekoliko lijekova koji trenutno imaju odobrenje za stavljanje u promet na tržište EU, pa tako i Hrvatske. Kod nas na tržištu trenutno su odobrena tri lijeka i još jedan lijek koji ima odobrenje o dodatnoj indikaciji.”
Šlezak je navela i koji su to lijekovi koji pomažu u borbi s koronavirusom.
“To su remdisivir, o njemu smo puno čuli, odobren je još prošle godine. To je antivirusni lijek koji koči virusni enzim i sprječava da se virus u našim stanicama umnaža. On je indiciran za osobe s pneumonijom. Imamo odobrena još dva lijeka koja sadrže monoklonska antitijela. Monoklonska antitijela djeluju tako da se vežu na protein šiljka virusa i sprječavaju da virus uđe u stanicu. Preporučuju se onim ljudima koji su oboljeli od covida, ali još nemaju teški oblik”, rekla je epidemiologinja i dodala:
“Kortikosteroid deksametazon je protuupalni lijek, a dobio je indikaciju za liječenje oboljelih od covida koji imaju teži oblik, odnosno zahtjevaju terapiju kisikom.”
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.