Izvršna direktorica Fonda za humanitarno pravo (FHP) Ivana Žanić izjavila je kako je očekivano potvrđena presuda doživotnog zatvora Ratku Mladiću, ali da ne očekuje da će to bitnije promijeniti stajalište vlasti u Srbiji o genocidu u Srebrenici, a njezino stajalište dijeli i sociologinja Janja Beč Nauman.
Žanić je za agenciju FoNet podsjetila da „ovo nije prva presuda za genocid u Srebrenici, a da je prva bila 2004. godine“, te da više nema sumnje da može nešto biti drugačije i da će se odustati od te pravne kvalifikacije“.
„Sigurno se nećemo sutra ujutro probuditi i čuti da predstavnici vlasti (u Srbiji) govore kako prihvaćaju da je u Srebrenici počinjen genocid”, rekla je Žanić za FoNet.
Beogradski mediji prenose i izjavu nekadašnje predsjednice FHP-a Nataše Kandić i njezinu ocjenu kako je važno da je “konačno došao taj dan” i da je donesena konačna pravomoćna presuda protiv Ratka Mladića.
“Presudom je smanjen prostor za nove laži, za nove političke interpretacije, za postojeće interpretacije, za negiranje zločina. Toliko je utvrđenih činjenica da su oni velika prepreka i brana onom negativnom stanju koje danas imamo”, rekla je Kandić za Radiosarajevo.ba.
Ona je rekla da su utvrđene činjenice kada je riječ o genocidu u Srebrenici, teškim zločinima kao što su istrebljenje, deportacija, prisilno premještanje i da sada s tim činjenicama postoji potpuno jasna slika o tome što se događalo, pa ima manje prostora za višegodišnje negiranje zločina „iz raznih razloga“.
Sociologinja Janja Beč Neuman ocijenila je, u povodu presude Ratku Mladiću, da je formalna pravda pridonijela da se više ne šuti o zločinima, ali je ukazala na to da je u Srbiji na djelu veoma jako poricanje ratnih zločina i genocida iz devedesetih godina 20.stoljeća.
“Vlast u Srbiji čini apsolutno sve da se uklopi u teorijsku definiciju genocida koja kaže da je strategija poricanja genocida, zapravo, državna strategija. Na vlasti su oni isti koji su tada kao mladi poletarci sudjelovali u raznim pripremama i organiziranju takve politike. A sada drže svu vlast i sve resurse u Srbiji“, ocijenila je Beč Neuman za Al Jazzeeru. Istaknula je kako vlast u Srbiji negira ratne zločine i poriče ih, a „glorificira počinitelje zločina”.
Beč Neuman je upozorila kako je društvo u Srbiji od govora mržnje došlo do toga da se o mržnji šuti.
„Uništeno je društveno tkivo, jako puno godina je prošlo. Svi znaju šta je bilo, ali se o tome šuti. Čak i pristojan svijet to relativizira, jer je zločin koji je počinjen bio prevelik”, ocijenila je Beč Neuman istaknuvši da je „suočavanje jako teško“, jer se „teško prolazi kroz traume“ koje su stoljećima u ovoj regiji potiskivane“.
Njezino je stajalište da će to “dugo trajati”, ali da se “proces može ubrzati promjenom vlasti koja će biti u stanju prestati s projektom poricanja“.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!