Seizmološka služba od Vlade je dobila donaciju dvadeset pokretnih seizmoloških postaja. Naš reporter Zoran Pehar razgovarao je sa seizmologom Tomislavom Fiketom o donaciji opreme, kao i manjku stalnih seizmoloških postaja u Hrvatskoj.
Fiket je rekao kako su danas na groblju u Petrinji postavili jednu od 20 pokretnih seizmoloških postaja koje su namijenjene za postavljanje u epicentralna područja nakon jačih potresa.
“Tu opremu imamo na svu sreću zahvaljujući donaciji Vlade koja nam je omogućila da ovu opremu nabavimo”, kazao je.
Objašnjava kako se u kompletu nalazi seizmograf koji služi za bilježenje najslabijih vibracija tla. Kraj njega se postavlja drugi instument, odnosno akcelerograf koji bilježi jake lokalne potrese te kako oni moraju biti postavljeni u peru kako bi mogli zabilježiti one najslabije i one najjače potrese koji se mogu dogoditi na epicentralnom području.
Kako je pojasnio, ti uređaji su namijenjeni upravo za ovakve situacije kakve, nažalost, imamo.
“Znači, imamo razoran potres koji je zadesio Petrinju i sada se događa serija tisuća i tisuća naknadnih potresa koje je potrebno zabilježiti da bi se što bolje kvalificirao taj rasjed na kojem se to dogodilo. Dakle, da bi nam jasnije bilo u budućnosti o čemu se točno radi i takva oprema je nužna u slučaju svakog jačeg potresa. Da se sad negdje u Republici Hrvatskoj ponovno dogoditi jači potres, ova oprema bi išla na tu lokaciju”, rekao je Fiket.
Osvrnuo se i na nedostatak seizmoloških postaja u Hrvatskoj.
“Ono što Republici Hrvatskoj treba, a fali joj je gusta mreža stalnih seizmoloških postaja kojih trenutno nažalost imamo samo 17, a za naše područje minimimum stotinu postaja bi trebalo biti. I na tome radimo s Vladom, Ministarstvom znanosti i obrazovanja i Ministarstvom gospodarstva da pokušamo preko europskih fondova dobiti tu opremu i riješiti problem seizmologije za jedan duži period u Republici Hrvatskoj”, ističe Fiket.
Seizmolozi prate daljnju aktivnost na rasjedu u Petrinji i ustvari saznaju mnoštvo informacija upravo o rasjedu, objašnjava Fiket i dodaje kako je to nešto što nikako drugačije ne bi mogli saznati nego prikupljanjem upravo tih podataka.
Što bi Hrvatskoj donijela bolja mreža seizmoloških postaja?
“Mi imamo sustav automatske lokacije, kao što ga ima i Europski mediteranski seizmološki centar s tim da su oni isključivo jedna, da tako kažem informatički organizirana služba. Znači, oni nemaju instrumente koje upravo sad snimate nego imaju samo sustav koji koristi podatke tih instrumenata da bi davao informacije o potresima.
Mi imamo isti takav sustav, ali on je nažalost još uvijek nedovoljno precizan jer nema dovoljno gustu mrežu da bi uhvatio dovoljno precizno male i srednje potrese i pravilno locirao sve ove potrese koji bi nama od značajno olakšali život jer bismo te informacije odmah bile na raspolaganju svim službama kojima su potrebne”, kazao je Fiket.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!