Revizori otkrili tisuće prekovremenih sati u jednom ministarstvu. Evo i koliko to plaćamo

Vijesti 09. stu 202421:54 0 komentara
Miranda Cikotic/PIXSELL/Ilustracija

Državna revizija utvrdila je niz propusta u Ministarstvu pravosuđa i uprave koji su napravljeni još 2022. godine. Tada je na čelu ministarstva bio HDZ-ov ministar Ivan Malenica, a revizija tvrdi da je bilo nepravilnosti i propusta koji se odnose na djelokrug i unutarnje ustrojstvo, računovodstveno poslovanje, imovinu, rashode te javnu nabavu. Unatoč tome Ministarstvo je za 2022. dobilo tzv. bezuvjetno mišljenje.

Među nepravilnostima koje je uočila revizija naveden je golem broj prekovremenih sati. Neki zaposlenici imali su višestruko više od dopuštenih 250 prekovremenih.

Koliko su plaćeni prekovremeni?

Tako je revizija utvrdila da su ukupni rashodi za zaposlene iznosili 146.314.821 kuna, a za prekovremeni rad od toga je isplaćeno 3.509.756 kuna.

Revizori su precizirali što predstavlja prekovremeni rad prema Zakonu o radu te istaknuli kako radnik ne smije raditi više od 50 prekovremenih sati tjedno. Na godišnjoj razini ne smije, navodi Ured državne revizije, biti više od 180 prekovremeni sati. Samo iznimno, ako je to ugovoreno Kolektivnim ugovorom, radnici smiju odraditi do 250 prekovremenih sati godišnje.

Koliko se radilo prekovremeno?

Prema evidenciji Ministarstva pravosuđa i uprave o prekovremenom radu u 2022. godini, 349 zaposlenika ostvarilo je čak 44.568 sati prekovremenog rada. Prekovremeni rad 13 zaposlenika, koji rade na poslovima pravosudnih policajaca, vozača pratitelja, administrativnim poslovima te poslovima voditelja, trajao je, navodi se u izvješću, 5.554 sata.

Revizori su izračunali da je to više od zakonom propisanog ograničenja godišnjeg broja prekovremenih sati. Raspon prekovremenih sati rada više od zakonom propisanog bio je od dva do 591 sata, upozorava se u izvještaju.

“Državni ured za reviziju nalaže prekovremeni rad zaposlenika obavljati u okviru ograničenja godišnjeg broja sati propisanog odredbama Zakona o radu, odnosno Kolektivnog ugovora za državne službenike i namještenike”, poručili su Ministarstvu pravosuđa i uprave.

Evo što kažu u Ministarstvu

Ministarstvo je revizorima objašnjavalo da je ovo problem svih državnih tijela jer nemaju dovoljno zaposlenih. “Što se tiče velikog broja prekovremenih sati do njega dolazi uslijed nedovoljnog broja izvršitelja u odnosu na opseg poslova te nemogućnosti popunjavanja određenih radnih mjesta putem javnih natječaja na neodređeno vrijeme ili oglasa radi zamjene odsutnog službenika”, pravdaju se iz Ministarstva te otkrivaju kako najviše prekovremenog rada ima u pisarnicama gdje im ljudi odlaze na mjesečnoj bazi.

“Službenici i namještenici su upoznati s gornjom granicom broja prekovremenih sati i nisu prisiljeni obavljati takav rad, već svojom voljom odrađuju više radnih sati zbog odgovornosti prema poslu, ali i zbog pogodnosti koje imaju na osnovi toga”, dodaju i potvrđuju da će nalog Državnog ureda za reviziju proslijediti svim nadležnima u Ministarstvu.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!