Golemi asteroid prohujat će kraj nas: Zemlja nema mogućnost obrane od asteroida

N1 specijal 17. sij 202222:00 > 22:37 0 komentara
N1

I dok se ne prestaje pričati o filmu Don't look up i tome kako se čovječanstvo nije spremno suočiti s ugrozom poput jurećeg asteroida, NASA je objavila vijest kako će se Zemlji približiti svemirska stijena veličine dva Empire State Buildinga u New Yorku.

Promjera najmanje kilometar, asteroid bi udarom u Zemlju izazvao pravu kataklizmu, no prohujat će na udaljenosti 1.98 milijuna kilometara od Zemlje, što je oko pet puta dalje od udaljenosti Mjeseca i Zemlje, brzinom od 70.515 kilometara na sat.

Svemirsku gromadu pratili smo u našoj specijalnoj emisiji u kojoj je naša meteorologinja Tea Blažević s poznatim astronomom Antom Radonićem razgovarala o potencijalno opasnim asteroidima.

“Trenutno je preko 2200 potencijalno opasnih asteroida. Ali 99 posto smo sigurni da nas neće ugroziti u narednih sto godina. Asteroidi se dobro prate, opasni su oni koje još nismo otkrili”, rekao je Radonić.

NASA će u rujnu namjerno zabiti letjelicu u jedan asteroid.

“Da, očekujemo prvi takav pokus koji treba dokazati da smo spremni promijeniti stazu jednog asteroida. Moramo biti sposobni jednog dana pogoditi asteroid i promijeniti putanju. Zemlja zapravo nema nikakvu mogućnost obrane od asteroida. Krajnje je vrijeme da se uhvatimo u koštac s time. Da otkrijemo opasan asteroid, treba nam nekoliko godina da bismo se pripremili”, kazao je Radonić.

Najveći misterij u fizici

O tome što nas još čeka u 2022. godini kad su u pitanju svemirska postignuća, razgovarali smo s hrvatskim astrofizičarem koji vodi izgradnju jednog od najvećih teleskopa na Zemlji, Željkom Ivezićem. Riječ je o zvjezdarnici koja se gradi u čileanskim planinama.

“Nadamo se završiti konstrukciju za dvije godine, tada krećemo sa snimanjem neba. Ove godine trebamo završiti integraciju teleskopa, treba integrirati kameretu, to će biti najveća kamera na svijetu. Dosta je posla. Nadamo se da ćemo za dvije, dvije i pol godine krenuti s normalnim promatranjem neba. Naš prvi projekt koji ćemo početi na toj zvjezdarnici će trajati 10 godina, glavni je cilj snimiti tisuću putu cijelo nebo vidljivo iz Čilea. To će biti najbolja mapa neba, moći ćemo vidjeti promjene na nebu. Podaci će biti toliko ogromni da će omogućiti tisuće projekata. Jedan je testiranje Einsteinove teorije gravitacije, a testirat ćemo je u kontekstu ubrzanog širenja svemira i tzv. tamne energije. To je najveći misterij u fizici, nadamo se da ćemo s rubnim mjerenjima pomoći rasvijetliti misteriju zašto se svemir ubrzano širi. Je li to misteriozni fluid koji smo nazvali tamna energija ili je možda problem u teoriji gravitacije”, rekao je Ivezić.

Ima li života u svemiru?

“Statistički, gotovo sigurno da ima života. Malo je vjerojatno da od svih planeta, samo na jednom su se tako pogodile kemija i biologija. Međutim, za sada još nemamo direktnog dokaza za život na nekom drugom planetu. I to bi se moglo promijeniti dolaskom novih teleskopa”, rekao je Ivezić.

Pogledajte cijelu emisiju:

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!