Zemlje zapadnog Balkana moraju, ako žele postati članice Europske unije, biti usklađene s politikama EU-a, što podrazumijeva i uvođenje sankcija Rusiji, izjavio je u subotu hrvatski ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman.
„Ako su zemlje zapadnog Balkana odlučile biti dio Europske unije, trebale bi ju striktno pratiti i biti usklađene s politikama EU-a“, rekao je Grlić Radman na Dubrovnik Forumu.
„Nemoguće je sjediti na dvije stolice. Sve zemlje trebaju osuditi rusku agresiju, nametnuti sankcije, pokazati solidarnost prema Ukrajini te promovirati regionalnu stabilnost i dobrosusjedske odnose“, dodao je panelu “Zapadni Balkan: Novi euroatlantski zamah”.
Grlić Radman je istaknuo kako je „nacionalni interes Hrvatske sigurno i stabilno susjedstvo“ i ponovio kako Hrvatska zemljama zapadnog Balkana može pomoći „znanjem, ekspertizom i iskustvom“ na putu prema Europskoj uniji.
Kosovska ministrica: EU popušta Vučiću kao ranije Putinu
Ministrica vanjskih poslova Kosova Donika Gervalla-Schwarz rekla je kako „neki u susjedstvu pomažu Rusiji u agresiji dvije godine“ bez da to ostavlja posljedice na odnos s Europskom unijom.
„Bez SAD-a i NATO-a, EU je tigar od papira po pitanju sigurnosti. Zato što EU to zna, pribjegava popuštanju“, dodala je.
Smatra kako je takva politika izrazito opasna jer je EU popuštanjem „pozvala” Putina da eskalira.
„Recentno popuštanje EU-a agresivnim akterima u regiji poziva autokrate da dodatno eskaliraju, testiraju zapad i možda krenu u rat“, rekla je šefica kosovske diplomacije referirajući se na srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića.
Također je istaknula na zapadnom Balkanu nije potrebno međusobno pomirenje države jer su one u dobrim odnosima, s izuzetkom Srbije koja je „jedini akter na zapadnom Balkanu koji mora shvatiti da pomirenje može biti vrlo pozitivan ključ za mir i stabilnost i regiji“.
„Nasljednici Miloševića moraju otići u susjedstvo i ispričati se za zločine. Tada je pomirenje moguće“, kazala je.
Schmidt: Dodik živi u svijetu snova ako misli da će biti popuštanja
Visoki predstavnik za BiH Christian Schmidt osvrnuo se na recentnu krizu izazvanu pokušajima čelnika bosanskih Srba da onemogući provođenje presuda ustavnog suda BiH na teritoriju Republike Srpske.
Parlament tog većinski srpskog entiteta u lipnju je na Dodikovu inicijativu usvojio zakon kojim je zabranio provedbu odluka ustavnog suda
Schmidt je 1. srpnja poništio sporne zakone i izmijenio kazneni zakon BiH čime je otvoren prostor kaznenom progonu odgovornih za ugrožavanje ustavnog poretka države.
Schmidt je kazao da Dodik živi u „svijetu snova“ ako misli da neće biti reakcije na njegove postupke. „Nema koncesija za kršenje ustava i Daytonskog ugovora“, istaknuo je.
Na Dodika se osvrnuo i ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković koji smatra da je jedan od razloga Dodikovog postupanja „jaka veza“ s Putinovim režimom.
Konaković smatra i kako je ruska agresija na Ukrajinu dala novi „zamah“ politici proširenja te bi zemlje zapadnog Balkana to trebale iskoristiti, dok je ministar vanjskih poslova Sjeverne Makedonije Bujar Osmani naglasio kako bi EU trebala više isticati „koristi“ članstva u EU-u.
Slično je poručio i posebni predstavnik EU-a za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak, naglasivši kako Europska unija neće biti „potpuna“ bez proširenja na zemlje zapadnog Balkana, što je i nužno za njenu aspiraciju da bude „globalni igrač“.
Gabriel Escobar, posebni američki izaslanik za zapadni Balkan, rekao je kako postoji ključna razlika između zemalja zapadnog Balkana koje su članice NATO-a i onih koje nisu.
Prve su „napravile najveći napredak u prevladavanju izazova etničkih rivalstava“, a one koje to nisu učinile danas imaju „najviše izazova“, rekao je Escobar.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare